| Liviu321 a întrebat:

Daca imi iau trimitere de la medicul de familie pentru endocrinolog trebuie sa mai platesc analizele sau exista vreo reducere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Teoretic, daca esti inca elev(a)/student(a) ar trebui sa nu platesti nimic daca endocrinologul la care mergi are contract cu CAS-ul. Insa mai depinde si de spitalul sau cabinetul la care mergi cu trimiterea. Uneori te pune sa platesti pentru ca li se termina plafonul alocat analizelor, desi legal nu au voie sa faca asta. Iti sugerez ca, daca nu este urgenta medicala, atunci mergi la endocrinolog sa iti faci programarea sa specifici acest lucru, iar in cel mai rau caz te va programa la inceputul lunii viitoare, cand au inca fonduri pentru astfel de proceduri.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Teoretic, dacă ai asigurare medicală sau/şi eşti elev/student, analizele ar trebui să fie gratuite happy

Evident, dacă le faci la un cabinet/laborator "de stat" sau unul privat care are Contract cu CAS.
Totuşi, în majoritatea cazurilor, ai nevoie de PROGRAMARE ( deci, va trebui să aştepţi o perioadă ).

Toate cele bune.