| Amelia87 a întrebat:

In perioada asta rece a anului pot sa iau in fiecare zi vitamina C? Sau exista si restrictii? Am inteles ca surplusul de Vit. se elimina prin urina, e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e recomandat sa iei in fiecare zi. Mai bine iei cam o saptamana pe luna, cate 500 mg pe zi. E adevarat ca excesul de vitamina C se elimina prin urina pe care o acidifica si favorizeaza aparitia calculilor.

4 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Da poti lua vit. C te ajuta la imunitate si la raceli de obicei e o vitamina care nu prea are restrictii nu faci hipervitaminoza de la ea ea se resoarbe in organism atat cat are el nevoie restul il elimini prin urina deci nu are rost sa te indopi de ea ca nu sta in organism decat e nevoie ia atat cat e nevoie pentru organismul tau pe o zi si incearca sa o iei din alimente mai mult, din citrice legume fructe si va fi bine daca mananci in fiecare zi de astea.

| IbanezFender a răspuns:

Intradevar surplusul de vitamine se elimina stiu asta pentru ca am ceva experienta in suplimente nutritive, din pacate nu toate vitaminele din comert se asimileaza prea bine in corp daca vrei mai multe informati despre suplimente nutritive, vitamine si altele id-ul meu :cosmin.birdaha

| AnaisC a răspuns:

Vit C. nu are restrictii, dar nu poti manca mai mult de 5 pastile pe zi, incearca s ayey vit C din fructe(lamaie, portocale, )de obicei fructele acrute, dar nici pastilele nu strica, le poti incerca pe cele naturale nu pe cele cu diferyte arome.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna draga mea, da cred ca ai auzit tu ceva dasr meriti cateva lamuriri happy
Dn cate imi auc aminte thinking,,,, stiai ca vitamina C se elimina din sange dupa 4 ore ...Nu cred ca surplucul de vitamina C face vreun rau. Este recomandata vitamina C insa pana la 1000 gam pe zi, la 3000g/zi deja pot apareaarsuri gastrice happy
Oricum, sa stii ca vitamina C nu te protejeaza de virusul de gripa sau raceala, ea ajuta doar la eliminarea toxinelor din organism happy.
Eo o parere, din cate stiam si eu. Si eu iau vitamina C insa o data la doua zile.

Mult succes kiss