| anonim_4396 a întrebat:

In sumarul de urina ce reprezinta eritrocitele? 10 sunt multe? care este valoarea normala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt multe, dublu fata de maximul normal. semnifica prezenta de sange in urina. Trebuie sa-ti faci analize suplimentare, sa vezi unde este suferinta. Ea poate fi o glomerulonefrita, o pielonefrita sau o infectie a cailor urinare joase.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Valoarea normala e 0-5 eritrocite/camp microscopic.
(Teoretic ar trebui sa fie trecut in dreptul analizei si valorile normale)
Valoare asta e mare si inseamna ca exista o suferinta a rinichilor/vezicii urinare sau a cailor urinare.
Pentru un diagnostic cert trebuie luate in calcul simptomele, alte semne si hemoleucograma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică: