cami
| cami a întrebat:

Daca in sumarul de urina, nu-s semne de diabet, insa glicemia e crescuta cu 22 u. n... N-ar fi trebuit sa fie prezenta si in urina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sorinadiet a răspuns:

... bucura-te, si nu prea: daca glucoza nu este prezenta in urina insemna ca rinichiul tau inca mai face fata, o vreme la un nivel ridicat de glucoza in sange...fiecare individ are o limita, o "toleranta" a lui...cu timpul, aceasta toleranta scade... Daca tu ai dubii daca ai diabet sau nu, fa o analiza care se cheama "HEMOGLOBINA GLICOZILATA" si care ii spune medicului tau de cata vreme ai un nivel asa de mare de glucoza in sange, cu alte cuvinte daca a fost o intamplare sau...

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Limita de filtrare renala a glucozei este 180. Adica glucoza este prezenta in urina doar cand glicemia depaseste valoare de 180 si asta e un semn grav fiindca prezenta glucozei in urina arata ca rinchiul sufera.

| Abcfunny a răspuns:

Ionik daca nu te intereseaza "dc raspunzi la intrebare?" doamneee! ai avut dreptate cami cand ai spus ca o iau la misto lumea p aici.(sau cum ai spus u )... DNEE mare tie gradina dnee...

| Kokolina a răspuns:

Sa stii ca nu ma intereseazatongue