| anonim_4396 a întrebat:

In ultimele luni imi vine foarte putin ciclul, aproape deloc.Care ar putea fi cauza? [mentionez ca inca sunt virgina-15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Banuiesc ca esti la inceput si e ceva normal ce ti se intampla, se va regla cantitativ cu timpul

| RAY a răspuns:

Ciclu la fete de ani tai poate dura pana la 5 saptamani, mai ales ca esti la pubertate, nu isi fa griji organismul nu-i ceva exact el evolueaza, si pe la 25 de ani il ai din ce in ce mai exact ca apoi iar sa se deregleze si intri in menopauza

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai dat detalii...

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci situaţia este oarecum normală.

Dar, dacă ai menstruaţie de mai mulţi ani, atunci NU este normal.
Această situaţie se poate datora unor dereglări hormonale.

N-ai precizat nici dacă ai menstră în fiecare lună ( sau este dereglată şi întârzie )...

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Vezi un medic, poate fi o dereglare hormonală!