| farapoftadeviata a întrebat:

In ultimul timp ma gandesc tot mai des la sinucidere si o gasesc ca fiind cea mai la indemana solutie pentru a scapa de chinurile prin care trec. Deci, pot sa ma spun ca traiesc intr-o lume imaginara si nu stiu cum sa mai scap din ea. Tot timpul imi inchipui tot felul de lucruri.m-am obisnuit sa visez si asta imi ocupa tot timpul. Sunt constienta ca sunt captiva in aceasta lume imaginara si nu stiu cum sa mai scap de ea. Va rog mult, dati-mi niste sfaturi care sa ma ajute sa ies din aceea lume ireala si sa vin cu picioarele pe pamant fiindca simt ca nu mai am scapare din aceea lume a viselor. Cand ies in club ma simt groaznic, ma inchid in mine si incep sa visez si-mi inchpui fel si fel de scenarii. Nici o distractie nu-mi mai poate reda fericirea. Simt ca nu-mi gasesc locul nicaieri. Nimic din cea ce fac nu-mi poate reda fericirea.
Am alergat un an de zile sa-mi. Credeam ca intr-un final asta imi va aduce calmare si o mica feiricire. Gresit! ..simt ca nu am nicio bucurie...parca nu s-a schimbat nimic pana acum.
Nu reusesc sa-mi gasesc ceva serios de munca desi lucrand ca freelancer am reusit sa fac peste 200 de clienti fericiti, promovandu-le site-urile.
Nu va spun cum este sa te trezesti dimineata si sa-ti dramuiesti banutii sa-ti faci calcule inainte de culcare noapte de noapte...
Sa tanjesti dupa o relatie, sa poti sa te trezesti dimineata langa o fata si sa poti sa-i spui "buna dimineata" cu zambetul pe buze, sa poti pleca cu ea intr-un weekend la mare, sa poti evada din bucurestiul asta de ****.
Am indurat de-a lungul vietii batai si "batai de joc" inca de la vasrta de 6, 7 ani. Mi-am spart ochii in fata laptopului inca de la 16 ani in speranta ca atunci cand o sa mai cresc voi avea parte de stabilitate financiara si sentimentala, in van. Numai eus tiu cum este in ROMANIA ASTA DE CACAT la 23 ani cu facultate terminata sa nu te poti angaja decat in call center si sa ai bani de pe o zi pe alta.
In ultimii ani m-am indepartat de Biserica, de tot, scopul meu a fost sa fac bani pentru a avea o viata fericita si degeaba. Am crezut ca voi ajunge sa fac ceva in viata asta si nu am facut nimic pana acum.
SIngurul lucru care ma mai tine in viata sunt visele pe care le-am avut in ultimele nopti cu mine mort si cu imaginea mamei mele plangand dupa mine.
simt ca o iau razna...pur si simplu vreau sa fac atat de multe lucruri si nu reusesc. Cer atat de multe: un job bun si o relatie stabila (lucruri minore care-ti asigura fericirea)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Buna. Sa stii in primul rand ca acum vorbesti cu cineva care a trecut prin experiente asemanatoare- cu mine.
Stiu ce simti. Eu ajunsesem in stadiul in care -nu mai vedeam motivul pentru care sa ma spal -asa ca ignoram si igiena corporala.
Vedeam pamantul un iad, si oamenii niste posedati, niste obsedati de sex si bani.
Si cel mai rau era ca ma simteam bolnav, si asteptam sa mor. Si nu dormeam decat 2 -3 ore pe noapte maxim.
Dar mi-am revenit complet. Desi sunt usor melacolic. -ies prin parcuri, ies la terase cu prietenii, rad,glumesc, mananc etc.
Iti pot da niste sfaturi, care m-au refacut total pe mine
-Cel mai important -Nu te inchide!, comunica si iar comunica. Iesi cu prietenii - nu neaparat la discoteca -dar in locuri, mai pozitive-gen parcuri cu copii.
-Roaga-te. Chiar daca nu simti nevoia. Roaga-te. Urmareste emisiuni crestine. Vorbeste cu oameni foarte credinciosi! Ei te vor intelege cel mai bine (eu am fost inteles si ajutat). -pe mine m-au ajutat niste sectanti.
-Vizioneaza filme de comedie. si evita stirile negative. site-urile negative, cu chestii paranormale si etc.
-Evita competitia! Nu te uita la cei care au! fericirea nu vine din a avea. ci de a fi! Eu ma mandresc cu ceea ce sunt, nu cu ceea ce am.
Sa stii ca fapt divers ca din 204 tari, 150 o duc mai prost ca noi romanii. De ce? -nu au gaz, apa, lumina, curent. Nu au ce manca, nu au ce imbraca. Africa, India -parti mari din China. Tari in conflict-cu bombe si avioane.
Daca iti cauti jumatatea -cu siguranta o vei gasi- priveste doar in suflet -si nu te uita la aspect, si nu te gandi la ce vor spune prietenii. Alege o fata care sa te iubeasca, simpla. - o vei gasi, caci sunt mul; te fete marginalizate pentru aspect.
Va fi bine!

8 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Multumesc pentru funda! cum te mai simti?

| doctorandus a răspuns:

Cand mai simti dorinta sa te sinucizi, suna la 112 si discuta acolo ce simti.

| Felys a răspuns:

Incearca si tu in alta tara daca pe aici nu prea mai merge,ai studii,nu ai obligatii, nu te retine nimnic sa stai pe aici, atatia tineri au plecat si unii chiar au reusit sa faca bani pe unde au ajuns, tot e mai bine decat sa stai si sa iti plangi de mila si ai cosmaruri, bafta

| Braunion a răspuns:

Du-te la medicul de familie si cere-i o trimitere la medicul psihiatru. Ceea ce ai tu se cheama depresie insotita de anxietate generalizata care poate evolua in diverse fobii si chiar pana la suicid.
Evita pe cat posibil alcoolul, nicotina, cofeina si substantele interzise (astea toate nu fac decat sa inrautateasca tabloul tau clinic, crescand morbiditatea)

| Braunion a răspuns:

Apropo, sa nu care cumva sa te izolezi rugandu-te sau vizionand nu stiu ce filme, etc. Vezi ca mai sunt useri pe TPU cu aceleasi probleme, incearca sa dai de ei si sa vorbesti cu ei, socializarea este un pas important spre vindecare (nicidecum autoizolarea). Fa tu primul pas, nimeni n-o sa vina sa te traga de mana.
O sa ai in continuare si bucurii si dezamagiri, ca viata nu-i perfecta si toti trecem prin momente mai bune, mai proaste, etc.
In concluzile, socializarea, psihoterapia in grup si medicatia vor face minuni pentru tine daca vrei sa iesi din cercul asta vicios.

| ƳourMind a răspuns:

Sunt momente cand treci in viata prin imprejurari groaznice. Problemele vin peste tine cu rapiditate, simti ca dintr-o data ai pierdut controlul si esti tarat intr-un vartej din care nu poti iesi.

Iti pierzi jobul brusc, iubitul sau iubita te paraseste, banca iti ia casa, afli ca ai o boala incurabila, cineva apropiat moare intr-un accident.

Sunt mii de nenorociri care se intampla in momentul asta in lume si in timp ce poate altii se distreaza si sunt pe val tu te simti zdrobit, la pamant, nu vezi nicaieri nici o speranta.
Nu pot sa ma pun in pielea unui japonez care a ramas fara casa, poate fara familie si e in pericol de iradiere si cu riscul de a dezvolta diverse cancere in urmatorii zece – douazeci de ani dar singurul lucru pe care il sper e acelasi pe care il sper si de la tine. Sper ca indiferent ce ti se intampla acum, indiferent care e problema aia mare prin care treci, indiferent cat de mult te doare…
…N-O SA TE DAI BATUT.

Stiu ca e dificil sa vezi acum vreo scapare sau o salvare daca treci printr-o problema pentru ca intr-adevar …esti in mijlocul unui taifun, totul te rascoleste si nu vrei decat sa nu te vada nimeni, sa nu afle nimeni de tine, sa nu vezi zambetele dispretuitoare ale celor care se numeau prieteni si care te arata cu degetul sau te barfesc pe la spate.

Dar sper ca n-o sa te dai batut.

Pentru ca momentul in care nimeni nu-ti mai da nici o sansa e momentul in care tu poti sa stralucesti.

E momentul in care nu mai ai nimic de pierdut si oricum nu mai conteaza ce cred ceilalti.

Chiar daca ai pierdut tot, crede-ma poti sa o iei de la capat.

Nu pot sa-ti dau solutia magica, trebuie sa o gasesti singur in imprejurarile in care te afli, sa-ti pui creierul la contributie si sa te tragi de par afara din noroi.

Stiu ca tot ce-ti trebuie este putina speranta…si asta incerc sa-ti dau acum. Asta e tot ce pot sa-ti dau.
Nu sunt mai bun decat tine si cu siguranta am destule defecte si probleme in viata mea de care trebuie sa ma ocup.

Dar din propriile mele probleme si frustrari am invatat o lectie importanta.

Daca ti-ai pierdut speranta, esti mort. Nimic nu te mai poate ajuta.

Vreau sa-ti spun doua povesti acum despre doi oameni care nu s-au dat batuti desi nimeni nu le mai dadea nici o sansa. Sa le studiezi si sa iti dai seama ce poti face si cate poti face.
Mai multe de la : http://www.succesdublu.ro/......i-o-sansa/

Este o minciuna sa crezi ca nu valorezi nimic.
Multi spun ca e nevoie de mult curaj pentru a muri dar eu spun ca e nevoie de mai mult curaj pentru a trai.
Iti lipseste foarte mult increderea in tine si speranta.Tu vezi doar partea goala a paharului!
Lumea virtuala e o lume al nimicului in care multi nu te cunosc, dar daca ai reveni la realitate si ai face o fapta buna pe zi la un om el iti va ramane dator o viata intreaga.De cate ori ai renuntat la viata ta pentru a incepe o viata noua? Ti-e frica? Nu are de ce sa iti fie frica... Incearca sa te autodepasesti.
Uite aici ceva motivational :
www.succesdublu.ro
http://www.cheiasuccesului.ro/
Si daca spui ca esti asa bun in IT cauta si tu pe net clipuri motivationale cu NICK VUJICIC ( ai sa vezi cine e).
Tot ce trebuie sa faci e sa pui mintea la contributie si sa devii cineva.
Sper ca te-am ajutat! Astept niste mesaje! Bafta!

| Adrian_Roberto_1990 a răspuns:

Daca te sinucizi fi sigur ca va fi mai rau, pentru ca daca te omori singuri ajungi in iad! deci vrei momente de fericire si un final in rai sau sa mori acum casa ajungi undeva unde vei fi chinuit pe veci(iad)

| benitrifan22 a răspuns:

Salut imi pare super extrem de rau de tine te rog fii tare...eu am fost refuzat de 20 fete sufar de tulburari mentale grele si certuri in familie dar lupt si am obiective ce imi aduc fericire sa va ajut pe voi.deaia sunt aici! si singur sunt cu lunile dar nu vreau sa mor ca vreau sa traiesc sa ajut