| Gabriel_9414 a întrebat:

Slut tuturor! Caut raspunsuri la intrebarile mele. De ceva timp simt ca stau prea mult intr-un loc.Este vb. de stilul meu de viata, am impresia ca tot ce fac serepeta la nesfarsit iar si iar.Sunt un baiat a carui dragoaste nu ii lipseste, stau intr-un anturaj bogat si maricel, problema este ca sunt numai baiati seara de seara. Ma rog! Am o relatie cu o fata frumoasa din punctul meu de vedere si isteata! Provin dintr-o familie buna. Am foarte multe cunostinte si stau int-un oras mic la mare! Problema este ca de anturaj m-am saturat ( aceleasi lucruri, nu toti au chef, bani sau mai stiu eu ce sa iasa la o plimbare sau la agatat.) relatia cu aceasta fata nu ma satisface din motive personale si nu o pot baga la suflet dar nici sa o rup nu vreau pentru ca ma iubeste si imi este foarte mila. Nu ma simt bine in preajma altor persoane cunoscute care nu sunt in anturaj! La mine in famili nu socializez cu tatal meu. Si am o munca de rahat bine platita. Eu ma simt intr-un intuneric total pentru toate astea, fac aceleasi lucruri zi de zi : munca, prin cartier, rar in club, nu am cu cine sa ma duc din cauza ca nu au bani, chef sau nu avem masina iar doi baieti sa mergem in club aiurea este nasol! Mereu la munca, vad aceeasi melteni zi de zi si aceleasi barfe cu inbunatatiri si upgrade, acelasi sef libidinos cu gura pana la urechi! Acelasi oras cu aceeasi lume, aceleasi pitipoance, cocalari si mai stiu eu ce! Aceeasi tovarasi cu aceleasi conceptii, lista merge pana la nesfarsit. In primul rand as vrea sa stiu daca mai sunt care patesc ce patesc si eu si acum sa va spun ce as vrea sa fac in viata! In primul rand imi doresc sa scap de stilul asta de viata, vreau sa am un loc de munca curat ( salariu nu am pretentii mai deloc ) Vreau sa cunosc multeee fete, baieti, imi doresc sa nu mai stau iarna la colt de bloc sau printr-o cafenea plictisitoare cu multe priviri pe mine arogante sau mai stiu eu! imi doresc sa se invarte lucruri noi in jurul meu, imi doresc sa cunosc zi de zi lume noua de la care pot invata ceva. Imi doresc sa am parte de distractie. imi doresc sa stau intr-un loc mai spatios cu lume mai comunicativa si iubitoare imi doresc sa invavat cum sa sa cant la pian, sa fac scufundari, sa ma plimb prin lume, sa alerg in curu gol pe strada, sa rad tot timpul, sa nu am motive de tristete etc...
VREAU SA FIU LIBER SI INDEPENDENT. Nu sunt roker, manelist sau mai stiu eu ce! Sunt un om noral cu multa multa dorinta de viata pe care o caut de ani de zile si nu o gasesc. Imi doresc fericire, armonie, intelegere, liniste! Eu am 23 de ani dar simt ca nu evoluez, nu fac nimic care sa-mi aduca fericirea si nici nu ma ajuta nimeni sa gasesc acest lucru! Nu vreau sa fiu Gigi Becali dar vreau sa fiu fericit cand ma trezesc dimineata si inainte sa inchid ochii! Voi ce sfaturi sau pareri aveti despre ce am scris eu aici?! Ori ce ar fi scuipati tot.

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Citind ceea ce ai scris constat ca ai o problema.cred ca este ceva mai grav decat crezi tu... sad
ai bani, prieteni, familia alaturi +o prietena calumea si totusi nu esti impacat. oare aceste framantari care te apasa nu izvorasc toate din copilarie?!

| shane_9616 a răspuns:

Cred ca te lovesti de ce majoritatea oamenilor se lovesc RUTINA e cel mai aiurea lucru care se poate intampla. vad ca esti o persoana deschisa care cauta sa socializeze tiar prinde bine un job in care sa poti sa evoluezi, sa socializezi cauta acest job sigur vei gasi ceva care sa te satisfaca, sa ti se potriveasca. incearca lucruri noi cu prietena ta nu faceti acelasi lucru de 2 ori ca devine plictisitor filtreaza cu fetele din jurul tau fa-ti cat mai multe cunostinte si daca tot stai degeaba in casa intra pe siteuri de socializare sa cunoaste lume noua de la tine din oras si din toata tara.
si eu ma izbesc uneori de rutina dar fac tot posibilul sa o alung si daca nu gasesc nimic mai bun de facut sun niste prieteni mergem undevaa si bagam o tigara cu marijuana si vedem lumea altfel cu asta nu te plictisesti niciodata te destinde te relaxeaza si parca si cel mai naspa loc sau lucru devine misto in fine.
sunt multe lucruri pe care poti sa le inceri viata e scuta traiesteo la maxim nu o lasa sa treaca pa langa tine fa tot ce iti trece prin cap chiar daca unii tiar zice ca e aiure nu ii lua in seama daca tie iti place si te face fericit fa acel lucru eu cand am vrut sa ma apuc sa invat sa cant la chitara toti ziceu ca la ce m-ar ajuta pe mine asta dar eu mi-am dorit mult si m-a durut fix in... de ce au zis ei happy nu ii lasa pe alti sa iti conduca viata si cineva zicea asta,, Sa fii ce vrei tu sa fii, nu ce vor altii
Sa faci ce vrei tu sa faci, nu ce fac altii
Sa gandesti cum gandesti tu, nu cum o fac altii " eu zic ca asa e cel mai bine. ai grija te tine si daca iti vei dori ceva cu adevarat ti se va indeplini.singuri ne facem viitorul si banuiesc ca nu vrei sa ajungi pe la 30 de ani cu un job de rahat cu o iubita care nu te satisfaca si inconjurat de idioti.si sa iti para rau ca nu ai facut nimic din ce tiar fi palcut sa faci so do it. tongue

| greudespus a răspuns:

Se numeste "desertaciune". Adica totul este lipsit de sens, sau de viata.Este tragedia omului, de cand s-a despartit de Dumnezeu. Este adevarul crud. Are un singur remediu, intoarcerea la El, iar vestea buna este ca ne accepta pe toti, indiferent de rasa, sex, religie, cultura, etc. Dar cea mai mare veste este ca El, a si lucrat impacarea.Omului i-a ramas doar sa hotarasca daca primeste sau nu.Ambele variante par lipsite de logica. Totusi nu exista si pozitia de neutralitate.Gandeste tu singur: daca D-zeu depune efort de mii de ani pentru ca noi sa cunoastem adevarul, iar noi suntem nepasatori, ce fel de oameni suntem noi?
Stiu ca multi pretind ca-l cunosc, chiar ca sunt reprezentantii lui D-zeu pe pamant.De aici si confuzia in randul oamenilor, si deznadezdea.Nici "popii " nu cunosc, si nici pe ceilalti nu-i lasa sa ajunga la Adevar, ci le serveste o cacealma de credinta.Citeste te rog capitolele 12, 13, si 17 din Apocalipsa, si vei intelege ca D-zeu insusi ne avertizeaza despre falsa biserica, ce zice ca il reprezinta pe EL.
Poate vei porni la drum, sau poate nu. Oricum, pentru ceea ce credem, fiecare pariaza cu propria viata.Este bine sa te informezi, inainte de a paria.Vestea buna este ca azi, numai cine nu doreste nu cunoaste Adevarul.Ai sansa de a citi si intelege singur, sansa pe care nu au avut-o predecesorii nostri, intrucat biblia a fost interzisa, sau rara, sau inaccesibila.Azi este libera si on line, si toate cultele crestine sunt dispuse sa spuna cum inteleg ele Cuvantul scris.Desigur adevarul este recunoscut de foarte putini, dar exista.Trebuie doar sa dorim sa intelegem si sa cunoastem.Majoritatea nu arata ca doresc, pentru ca nu se preocupa.Este nevoie si de efortul nostru.Asa este in orice echipa(familie), fiecare se intereseaza si de celalalt.

| greudespus a răspuns:

Se numeste "desertaciune". Adica totul este lipsit de sens, sau de viata.Este tragedia omului, de cand s-a despartit de Dumnezeu. Este adevarul crud. Are un singur remediu, intoarcerea la El, iar vestea buna este ca ne accepta pe toti, indiferent de rasa, sex, religie, cultura, etc. Dar cea mai mare veste este ca El, a si lucrat impacarea.Omului i-a ramas doar sa hotarasca daca primeste sau nu.Ambele variante par lipsite de logica. Totusi nu exista si pozitia de neutralitate.Gandeste tu singur: daca D-zeu depune efort de mii de ani pentru ca noi sa cunoastem adevarul, iar noi suntem nepasatori, ce fel de oameni suntem noi?
Stiu ca multi pretind ca-l cunosc, chiar ca sunt reprezentantii lui D-zeu pe pamant.De aici si confuzia in randul oamenilor, si deznadezdea.Nici "popii " nu cunosc, si nici pe ceilalti nu-i lasa sa ajunga la Adevar, ci le serveste o cacealma de credinta.Citeste te rog capitolele 12, 13, si 17 din Apocalipsa, si vei intelege ca D-zeu insusi ne avertizeaza despre falsa biserica, ce zice ca il reprezinta pe EL.
Poate vei porni la drum, sau poate nu. Oricum, pentru ceea ce credem, fiecare pariaza cu propria viata.Este bine sa te informezi, inainte de a paria.Vestea buna este ca azi, numai cine nu doreste nu cunoaste Adevarul.Ai sansa de a citi si intelege singur, sansa pe care nu au avut-o predecesorii nostri, intrucat biblia a fost interzisa, sau rara, sau inaccesibila.Azi este libera si on line, si toate cultele crestine sunt dispuse sa spuna cum inteleg ele Cuvantul scris.Desigur adevarul este recunoscut de foarte putini, dar exista.Trebuie doar sa dorim sa intelegem si sa cunoastem.Majoritatea nu arata ca doresc, pentru ca nu se preocupa.Este nevoie si de efortul nostru.Asa este in orice echipa(familie), fiecare se intereseaza si de celalalt.