| anonim_4396 a întrebat:

Sunt dezamagita de mine intr-un fel... Cum sa incep? Sunt o fata de 16 ani, mi-e frica de viitorul meu si incep sa cred ca nu o sa reusesc sa fac nimic.Vreau sa fac ceva mare, dar mi-e frica ca visez degeaba ca un copil. Vreau sa plec din orasul in care stau, din tara asta, vreau un viitor bun pentru mine si pentru familia pe care o voi avea.Probabil si din cauza faptului ca am avut probleme in familie care m-au marcat si m-au facut sa imi doresc sa fac ceva mare cu viata mea.
Sunt sensibila, mi-e frica sa ma atasez de oameni de asta nici nu am prea multi prieteni.Am avut perioade foarte proaste, depresii, dar mi-am promis ca o sa devin mai puternica si am reusit.Am crescut si acum am cazut prada viciilor, simt ca m-am indepartat de Dumnezeu foarte tare si parca nu reusesc sa ma intorc.
As spune ca din cauza societatii am ajuns asa, traim intr-o lume bolnava care ne transforma in niste prototipe fara ca noi sa ne dam seama.Ne spune cum sa fim, cum sa aratam, ce sa ne dorim de la viata, iar oamenii din jur te judeca daca nu esti asa.M-am luat dupa turma cand eu eram altfel... dar de ce sa dau vina pe altcineva, e vina mea, e viata mea, eu am ales, eu am primit.Ma simt proasta, atat de proasta si limitata ca imi pasa atat de mult de niste lucruri nesemnificative ca aspectul fizic, de cat timp nu am mai fost cu cineva intr-o relatie, popularitatea sau numarul de like-uri de pe facebook. Si vreau sa scap, sa ma schimb, dar nu reusesc.
Unde se termina visele? Unde sunt zambetele de pe chipurile oamenilor? Unde sunt oamenii? Nu pe strada.
Apreciez daca ati citit tot, stiu ca m-am lungit poate fara rost. Daca vreti sa ma sfatuiti in vreun fel sau aveti vreo parere, va astept.

4 răspunsuri:
| Dean1996 a răspuns:

Cumva toti am trecut prin aceste momente de deruta, important este sa-ti impui anumite principii.Incearca sa-ti creezi niste reguli propri si sa le respecti.Nu este bine sa acorzi atata importanta unor lucruri "ca aspectul fizic, de cat timp nu am mai fost cu cineva intr-o relatie, popularitatea sau numarul de like-uri de pe facebook".Cu alte cuvinte, nu este bine sa te compari cu cineva.Cand iti vei forma anumite reguli, incetul cu incetul le vei respecta.Sunt foarte multe persoane prinse in capcana asta cu like-uri, popularitate, etc.Cred ca fiecare tanar din zilele noastre doreste sa fie popular.Motivul variaza, adica..de ce vrei sa fi popular? In fine, intru in amanunte si nu asta vreau sa spun in mod special.Eu consider ca cel mai bine e sa fi tu insati, asa atragi lucruri pozitive.Adica e imposibil sa nu atragi nimic pozitiv, ai sa vezi ca usor vor veni si gandurile si reusitele in acest mod.Incearca sa-ti impui anumite..reguli ale tale, si sa nu-ti mai pese atat de mult de lucrurile nesemnificative.

http://25.media.tumblr.com/tumblr_lq0fj0sur61qhrdwqo1_500.png

| AndyLavy a răspuns:

Cam asa m-am simtit si eu si poate o parte din mine inca simte asta. Asta e varsta, adolescenta sentimentele pe care le avem, nu ne putem schimba, nu ii putem schimba pe cei din jur. cu timpul vei vedea ca lucrurile se schimba sentimente se schimba si vei vedea lumea cu alti ochi. este bine sa visezi, pentru ca astfel vei lupta sa ajungi acolo unde iti doresti. o persoana care nu are vise este o persoana moarta psihic. toti avem depresii toti avem anumite complexe, chiar si cei imi frumosi si mai talentati, si iti pot spune asta cu siguranta, desi majoritatea nu vor recunoaste. pe toti ne preocupa astfel de lucruri nesemnificative cum le spui tu, insa ne definesc ne fac sa fim ceea ce suntem sau ceea ce ne dorim si vrem sa fim intr-un final.si stiu ca ai senzatia ca nimeni nu intelege si nimic nu este bine si nu stii incotro sa mergi, da nu este nimic, este doar o perioada mai dificila, mai instabila. incearca sa o depasesti, sa iti vezi de interesele tale, de scoala, de ceea ce te va ajuta in viitor. cu siguranta de prieteni toti avem nevoie insa ei azi sunt maine nu mai sunt, investete in tine, nu in ceilalti, si daca ei nu se schimba lasa-i in pace, gaseste ceva mai bun pentru tine.fiecare persoana este libera sa aleaga, si Dumnezeu este sus si vede si are grija de fiecare, intr-un fel sau altul. apropiete de tine mai mult, de sufletul tau, ai grija de tine, uita-te dimineata in oglinda si zambeste, dati tie un zambet daca altii nu vor sa ti-l ofere. si nu exista nu reusesc, inseamna ca nu vrei destul de mult si ca nu te straduiesti. daca vrei ceva cu adevarat mai ales ceea ce ai enumar tu poti obtine, insa pentru asta trebuie sa depui efort, si poate ca nu reusesti azi, maine.dar vei reusi poimaine sau peste o saptamana. importan este sa nu renunti, in primul rand la tine, nu renunta la ceea ce esti pentru ceea ce vor altii sa fi.
si nu-ti face griji, toti trecem, am trecut sau vom trece prin asa, este ceva normal, care ne ajuta sa ne maturizam, sa ne dam seama de ceea ce vrem cu adevarat de la viata si sa intarim caracterul. vba aia ce nu te omoara te face mai puternic. happy
ai grija de tine si iti doresc muult succes, sa ajungi acolo unde iti propui

| MarYan00 a răspuns:

Long story...am citit doar primele 4-5 randuri.
problema: lipsa de incredere in sine
rezolvare:fa ce iti place, stai mai mult cu prietenii, fa-ti prieteni noi, asculta muzica cat mai "happy" sa zic asa.
+
citeste aici:
http://www.nlpmania.ro/......e-in-sine/

si apoi aici :

http://www.eva.ro/......-6217.html

daca dai un search pe google o sa gasesti sute de pagini.

si: nu o sa iesi din asta asa usor. ai nevoie de rabdare, perseverenta si exercitiu.

sa auzim de bine. cya :)

| Wesson a răspuns:

Interesant. Am citit tot si am tras o concluzie ca tu nu ai deloc incredere in tine. Eu am fost psiholog si iti recomand sa te duci si tu la unul, noi te invatam cum sa ai mai mare incredere in tine si toate cele.

Ce este foarte important este ca ai vointa, ca vrei, si daca vrei cu siguranta vei reusi. Gandeste-te ca toate au o rezolvare.

In viata religioasa, ar trebui sa te rogi in fiecare seara sa ii consemnezi lui Dumnezeu tot ce ai pe suflet, si sa te rogi. Nu uita ca Dumnezeu te ajuta dar nu iti baga in traista.Mergi dumninica la biserica caci este cea mai importanta slujba si roaga-te.

Tu poti face multe, si nu este bine sa te limitezi, si apoi sa te plangi, nu stii cate poti face de una singura, numai ca esti la o varsta frageda cand ti se formeaza personalitatea, si ai nevoie de un indrumator pentru a putea sa iti rezolvi aceste probleme si sa iti duci la bun sfarsit planurile pe viitor. Un psihopedagog ar fi potriit deoarece el te ajuta, te invata sa fii optimist, te invata cum sa iti duci planurile la bun sfarsit si te impaca cu tine insuti.

Eu ti-as mai putea spune multe, insa printr-un mesaj nu o sa reusesti sa intelegi ce vreau sa iti transmit.

Nu uita ca tu poti face orice. Ai incredere in tine si du-ti viata mai departe. Nu te oprii, incearca sa fii mai ambitioasa si sa crezi in tine, sa crezi ca poti face toate ce iti propui, si o sa reusesti.

O seara frumoasa iti doresc.