| Ary93 a întrebat:

In urma analizelor mi-a iesit glicemia 100, ce as putea sa fac sa mai scada?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este la limita ingrijorarii, deci e bine sa ai putina grija. In principiu, trebuie sa slabesti daca esti supraponderal, trebuie sa faci cat mai multa miscare (la o valoare de 102, mie mi s-au recomandat 8 kilometri de mers pe jos pe zi), sa renunti la dulciuri (atentie la sucuri, chiar stoase in casa, contin mult zahar) si sa mananci cat mai putina paine, cartofi, paste, orez.

| Violleta2022 a răspuns:

Elimina dulciurile, fainoasele si sucurile si valoarea va scade.

| Donsavas a răspuns:

Consuma castraveti, morcovi, mere. Nu sta chiar nemancat ca apoi iti scade si creste iar. Radu din mancarurile care iti plac mai mult pentru ca este foarte probabil sa conțină zahar.

| anamariarot a răspuns:

Ai o glicemie normală, de ce să scadă?

| AnonimnusAno a răspuns:

E ok 100. Trebuie sa se incadreze intre 70 si 100. Sa o faci sa scada nu prea intelg. Adica daca vrei sa scada pe moment nu manca cateva ore, iar daca vrei sa scada valoarea medie ai grija la dulciuri si alte alimente precum paine, paste.

| Ary93 explică (pentru AnonimnusAno):

Vreau sa scada pe viitor sa am grija putin la glicemie...

| Ary93 explică:

Nu sunt grasa..insa anumite persoane imi spuneau ca deja e mare.