| generic a întrebat:

In urma cu cativa ani am suferit de hernie inghinala in partea dreapta si m-am operat. Dupa o perioada lunga de timp, am observat ca am hernie din nou, in partea stanga asa ca am obtinut o scutire[e vorba de ed.fizica]. Nu am facut ed. fizica ceva timp, dar vara m-am dus la un control.Fiind ceva mai plinut, doctorul mi-a spus ca nu e cazul de operatie, ca daca m-ar opera nu s-ar prinde[asta acum 2 ani]. Am avut voie sa fac ed fizica[si acum o pot face]. Eu alerg foarte mult deoarece joc mai mereu fotbal, sar in sus si multe altele, cu toate ca partea stanga e putin mai lasata in jos, nu ma doare, pot face orice. E posibil sa nu mai fie cazul de operatie? Si as dori sa stiu niste centre de juniori[fotbal] din Galati! Multumesc anticipat! Logic, funditahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te baza pe asta.Mai fa-ti control periodic.Sa nu ai probleme mai tarziu.Acum esti tanar.Iti recomand sa te duci la Otelul.Tot vor sa ia campionatul.Si il vor lua.Bafta.

| dafna a răspuns:

Daca e vorba de hernie inghinala, diagnostic pus corect, eu ti-as sugera sa mai ceri o parere. Hernia inghinala e pacatoasa si se opereaza la scurt timp dupa diagnosticare datorita zonei.Prin zona aia trece femuala care poate fi strangulata si asta e cu adevarat o mare problema.Hernia inghinala inseamna ruperea membranei ce acopera muschii si vasele-prepura popular, rupere gen gaura, doar ca prin ruperea sa si prin orificiul facut cele aflate in spatele ei pot iesi -ca au loc, in spatele ei e si femurala ).
Chiar si copii mici unde se zice ca se mai poate uni este recomandata operatia cat mai repede. La hernia ombilicala, nimeni nu se grabeste cu operatia pentru ca nu e asa periculoasa.Multi considera ca exista o legatura intre hernia ombilicala si inghinala si ca daca a aparut cea inghinala exista posibilitatea aparitiei si celei ombilicale undeva in viata.