| Misa09 a întrebat:

In urma mancatului necontrolat am pus in 3 luni 3, 5kg. daca postez (water fast) cateva zile, cata apa ar trebui sa beau ca sa nu ma dezhidratez? zilnic beau aproximativ 2, 5l de apa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sparklingqueen a răspuns:

Pai cam 2l de apa e ok, dar iti recomand daca vrei sa slabesti totusi sa faci sala/exercitii fizice/alergat ca sa dai jos niste calorii…daca mancam controlat si "water fast" nu slabim deloc fara munca, ca daca slabesti repede stai linistit ca kg se intorc inapoi.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe un cal la care nu îi este sete, nu poți să îl obligi să bea apă. Corpul tău îți spune, nu teoriile. Bei cînd îți este sete.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce postezi si unde?

Cantitatea sa zicem optima recomandata e de cam 2l pe zi.

Nu asculta de batranei gen @sadrian46.

Probabil el nu intelege ca atunci cand iti este sete organismul e deja deshidratat si normal e sa bei apa constant sa nu ajunga ca acesta sa iti ceara

| RxTx a răspuns:

Putina muncă fizică nu ar strica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3 kg in 3 luni. eu am pus 12 in 2 luni laughing

| Misa09 explică (pentru suntserios):

La noi s ar spune "post negru" unde nu se mananca nimic si se bea doar apa pentru o zi, doar ca eu n am motive religioase si o sa l tin cam 2/3 zile:p

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Misa09):

Nu, la noi s-ar spune "postesc" nu "postez". Ca "a posta" e un verb, "a posti" e cu totul alt verb.

| kGeorge a răspuns:

2,5 litri e de ajuns. Te rog eu nu fa prostia asta de post negru pentru ca iti vei lipsi corpul de multe proteine, vitamine, etc. de care el are nevoie pentru a functiona normal. Ca rezultat vei pierde si grasime dar si masa musculara. Vei avea dureri de cap stari de slabiciune, somnolente etc.
Pune mana si fa cardio, mananca bine si sanatos, evita prajelile, dulciurile etc si o sa slabesti foarte bine, plus de asta vei fi in forma fizica si poate chiar vei pune muschi pe tine.

| Misa09 explică (pentru kGeorge):

Mersi pentru sfaturi, o sa incerc