| Mihaelaa98 a întrebat:

In zona inghinala am mereu niste pete rosiatice mici iar cand e vorba de epilat mereu imi raman fire la nivelul pieli, niciodata nu am reusit cu nimic sa ma epilez in asa fel incat sa am pielea fina, m am epilat cu de toate si mereu sunt parca iritata, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MaeRii a răspuns:

Nici la mine cu ceara nu scoate chiar pe toate si tot cresc repede(adica deja urmatoarea zi se vad radacinile clare si negre),o data am fost la un salon(epilare cu ceara) sincer acolo a durat ceva mai mult si pielea era mai fina(probabil necesita ceva experienta si creme bune), iar cand ai pielea pala/alba se vad si mai clare (insa daca mergi la brozant nu se mai vad asa evidente). Deci e ceva destul de normal, iar mie la fel imi apar multe bubite din cauza ca pielea este super sensibila, indiferent e tehnica folosita, eu ca sfat zic sa nu te ingrijorezi dar daca te tot streseaza poti merge la doctor specialist sa vezi mai multe.Eu una folosesc crema de galbenele sau aloe si mai dispar din ele.^^

3 răspunsuri:
| MaeRii a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie, iar toata lumea recomanda epilarea defintiva ce costa ingrozitor de mult T.T (depinde de situatia ta financiara).Cu ceara ai incercat sau aparatul depilator(stiu ca doare ingrozitor, dar aia inseamna ca scoate firul din radacina, daca nu te doare atunci mai mult taie nu scoate din radacina)?

| Mihaelaa98 explică (pentru MaeRii):

Am încercat...ma fac doar cu ceara, dar presupun ca firele sunt in piele sau asa sunt ele scurte si nu cresc ...habar n am

| Mihaelaa98 explică (pentru MaeRii):

O sa încerc si eu, Mersi muult

| MaeRii a răspuns (pentru Mihaelaa98):

Nici la mine cu ceara nu scoate chiar pe toate si tot cresc repede(adica deja urmatoarea zi se vad radacinile clare si negre),o data am fost la un salon(epilare cu ceara) sincer acolo a durat ceva mai mult si pielea era mai fina(probabil necesita ceva experienta si creme bune), iar cand ai pielea pala/alba se vad si mai clare (insa daca mergi la brozant nu se mai vad asa evidente). Deci e ceva destul de normal, iar mie la fel imi apar multe bubite din cauza ca pielea este super sensibila, indiferent e tehnica folosita, eu ca sfat zic sa nu te ingrijorezi dar daca te tot streseaza poti merge la doctor specialist sa vezi mai multe.Eu una folosesc crema de galbenele sau aloe si mai dispar din ele.^^