| anonim_4396 a întrebat:

In zona inghinala am pielea uscacioasa si ceva mai inchisa la culoase decat pe coapse si nu stiu de ce... uneori ma mananca infioratr, alteori e ok. Ce credeti ca poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi din mai multe motive: o infectie locala (ciuperci sau bacterii), dar poate fi si de la constipatii repetate. Daca sangereaza cateodata, atunci poate fi si de la hemoroizi.

| mioara a răspuns:

Dute la un dermatolog

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este mai inchisa la culoare si uscacioasa din cauza mancarimii... a faptului ca te iriti atunci cand te scarpini, mergi la un medic, se poate agrava.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna,
Te-ai epilat cu ceara calda de multe ori in zona inghinala? Din cauza asta poti avea pielea uscata in acea zona. Ceara fierbinte pusa pe pielea sensibila din zona inghinala provoaca spargerea vaselor sanguine capilare (de aici si culoarea mai inchisa a pielii). Dupa ce te epilezi, ar trebui sa iti dai cu crema de galbenele pentru a dispare iritatiile.
Daca uneori te mananca, s-ar putea sa ai o ciuperca, bacterii, sau sa fi luat de la cineva (in urma contactului cu acea persoana) paduchi lati, sau pur si simplu locul necesita efectuarea igienei...
Incearca totusi sa mergi la un medic dermatolog...

| Bibi_1569 a răspuns:

Nu stiu...(raie)laughing

| sely_1362 a răspuns:

Trebuie urgent consultat un medic ginecolog. Poti avea o boala...se manifesta prin mancarimi.