| alexandron a întrebat:

" inainte de a efectua un test streptococ 48h nu ai voie antibiotic/antiseptic " in cazul asta se pun si probioticele? ca zilele trecute am avut 5 zile tratament de antibiotice si e bine sa mai iau cate un probiotic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Probioticele sunt cu totul altceva si nu vad sa influenteze acest test sau exsudat.
In opinia mea insa este nevoie de mai mult de 48 de ore pauza dupa ce ai luat antibioticul, pana la efectuarea unui test de genul.
Cel mai bine intrebi la o clinica privata care face analize la sange si nu numai.
Numai merge pe intrebari aici si sfaturi sau la policlinici de 2 lei, nu vei gasi specialisti 24 din 24 care sa raspunda intrebarilor medicale care necesita scoala in domeniu cat mai ales practica.
Alege calitatea si serviciile de calitate cand vrei acuratete la o analiza, analize facute prin "garaje" au utilitate zero si trebuiesc refacute, deci pierdere de timp si bani.

| dullcat a răspuns:

Eu nu consider ca are sens sa mai iei probiotic daca ai finalizat tratamentul.

| Simpatic a răspuns (pentru dullcat):

Cu toate acestea producatorul spune ca probioticul se ia la cel putin 2 ore dupa administrarea antibioticului, iar dupa ce ai terminat antibioticul sa continui inca 7 zile sa iei probioticul.
Bineinteles ca probiotic natural se poate lua si din anumite alimente, unul din ele este iaurtul.

| dullcat a răspuns (pentru Simpatic):

Da.Si eu am de obicei probleme cu stomacul, asa ca prefer zilnic sa consum kefir, nu pastile, chiar daca am urmat tratament.

| Simpatic a răspuns (pentru dullcat):

Fii atenta anumite probleme gastro implica renuntarea la kefir, de exemplu in cazul gastritei, mai ales in perioada in care aceasta se manifesta.
Imi place kefirul dar cum spuneam nu e pentru toata lumea happy