| SatraBenzbest a întrebat:

Inainte de toate,nu vreau raspunsuri cu:Sa te lasi ca iti face rau,ca stiu asta deja.Bun, am aproape 14 ani (sunt fata)si azi am incercat sa fumez din 3 tigari deodata inainte de scoala si dupa cateva minute mi-a venit rau si am vomitat.Din ce cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mymy123 a răspuns:

Nu e bine ce faci, și eu am fost fumătoare și am 17 ani, adică am fumat2 ani mai precis de la 14 și pe la 16 ani jumate m-am lăsat și in acel timp am incercat și eu sa fumez din 3 tigari și tot așa am vomitat sti de ce? Fiindcă organismul nu suporta acest viciu și încearcă sa te oprească, mai precis dacă vomiți după ce fumezi, nu îți permite organismul, așa mi-a explicat și mie cineva

| SatraBenzbest explică (pentru Mymy123):

Mda.Mersi mult pentru ajutorhappy

| Emazio a răspuns (pentru Mymy123):

De ce sa se lase, este sora-ta, vara-ta, ce te intereseaza pe tine viata altui om anonim de pe internet? Daca tot te intereseaza viata altui om, presupun ca faci parte din programe de voluntariat sa ajuti oameni? Hai sa nu ne mai cacam pe noi cu sfaturi cand noi suntem niste ipocriti, chiar si eu nu doar tu. Daca atat o duce capul sa fumeze, sa isi afecteze sanatatea si sa moara. Este alt om, mare chestie, mai sunt destui pe planeta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Emazio):

Baiete, daca esti tu ipocrit, nu baga pe toti in aceeasi oala.
Iti intelegem nepasarea si ignoranta, bagand capul in nisip precum strutul, facandu-te ca nu vezi nimic.

| RAY a răspuns (pentru Mymy123):

Nu e vorba de ca nu iti permite organismul si de faptul ca fumul ala intoxica plamani care duce la o senzatie de greata, nici eu nu suport fumul de tigara

122 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Asa se intampla tuturor cand iau contact cu fumatul pentru ca fumul ala e sufocant. Daca mai sunt si 3 e si mai intens...

| Edw08 a răspuns:

Din cauza că al tau corp, neobisnuit încă, nu face fata la substanțele in exces din tigara, și încearcă sa le elimine. Cum? Prin vomitat. Fumează, nu te lasa, economia are nevoie și de cumpărători.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu exista varsta de "aproape 14 ani".
Asta inseamna ca ai doar 13 ani, pana in ziua in care implinesti 14 ani.

In al doi-lea rand, esti obraznica, pentru ca nu vii sa pui intrebari pe forum, amenintandu-ne, ca nu vrei aia si ailalta.
Ori ai bun simt si intrebi frumos, ori te raportam Adminului si ti se inchide contul

In al trei-lea rand, ca sa-ti rasund la intrebarae cu fumatul:
la 13 ani ai plamanii inca nedezvoltati, de aceea au reactionat atat de rau la inhalarea fumului, provocand o reactie de respingere, cu stare de rau si voma.
Este scris pe fiecare pachet de tigari ca fumatul provoaca cancer si tu, o faci inadins, ignorand ceva atat de grav, care s-a dovedit a fii foarte adevarat, odata ce pima reacie ai obtinut-o.
Fetita, te crezi mai desteapta decat esti in realitate si uiti ca esti inca un copil mic, care trebuie sa asculte de parinti, sa faca numai ce are voie, ca sa nu-si distruga sanatatea din prostie.

| Emazio a răspuns (pentru Violleta2022):

Ba ce replici proaste va trageti toti cand cresteti, numai cu superioritate vi se da ma ce sa zic. Nu conteaza cati ani are cineva, daca toti esti marele intelept intr-o discutie te cobori la nivelul celeilalte persoane fara sa o faci sa se simta prost...

| Violleta2022 a răspuns:

Cand incepi cu aroganta sa ne interzici ceva, inainte sa deschizi gura sa pui intrebarea frumos si respectuos, nu pot decat sa am o atitudine de repulsie, pentru un copil snob, plin de aere si prostie, care face tampenii la 13 ani.
Tigara la 13 ani inseamna degradare rapida a plamanilor, inca neformati, cu sanse enorma sa nu apuci maturitatea.
Dupa cum vad, pana si corpul iti spune ca nu poti fuma, reactia fiind rapida si clara.

| SatraBenzbest explică (pentru Violleta2022):

10 decembrie 2019...inca traiesc inca fumezhappy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca fumul de tigara e toxic, si te-ai intoxicat.
3 tigari legate sunt foarte mult si pentru un fumator cronic, pentru un copil e deja SF.
Peste vreo 10 ani, te vei mira ca ai fost atat de... Copil, sa zicem.

| SatraBenzbest explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da,incerc sa ma las. Oricum, cred ca daca mai simt gustul de tigara in gura vomit instant.

| 1231242 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

A dat în mintea copiilor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Raspunsul e continut de intrebare. Ai aproape 14 ani, esti fata, ai incercat sa fumezi din 3 tigari deodata. Voila! Nu zic sa te lasi, iti subliniez doar raspunsul care e continut in intrebarea ta. Multa sanatate iti doresc! Si te rog sa citesti asta pana la capat - https://cetin.ro/cum-te-imbolnavesti-de-cancer-si-cum-mori/

| anonimg a răspuns:

Voma este o manifestare a organismului de a da afara tot ceea ce nu-i face bine. Fumul propriu zis se duce; dar substantele cancerigene ale acestuia se duc in sange. Posibil ca tu chiar sa fi inghitit fum.

| Fatamuntilor a răspuns:

Faptul ca te dai mai mare decat esti,nu iti da,,dreptul'' sa fumezi!
Eu as interzice fumatul de tot, dar m-ar injura producatorii de tigari!
Nu stiu ce vanzator iti vinde tie tigari, pentru ca cu siguranta nu arati ca un adult! Si nu stiu cum ai atatea bani, si parintii tai iti permit asta!
Trecand peste toate astea cauta pe net despre substantele dint-o tigara, probabil ai facut o intixicatie la una din subtante sau la mai multe!

| Frank51 a răspuns:

Din cauza ca sunt prea putine 3. Incearca cu 5-10 data viitoare, cu cat mai mult cu atat mai bine.

| Sn4k3 a răspuns:

Sa te lasi ca iti face rau. Pai, pentru ca ai incercat sa fumezi din 3 tigari deodata si organismul probabil nu e obisnuit cu cantitatea asta de toxine, mai ales daca nu fumezi de mult timp si pentru ca probabil nu tragi bine fumul in piept. Mister rezolvat.

| Hammurabi a răspuns:

Probabil ai făcut intoxicație cu monoxid de carbon.
Dar care a fost rostul? Ce-ai vrut să faci? A fost vreun pariu?
Nu-i neapărat problema că fumatul îți face rău, dar ești fată și cel mai nașpa efect al fumatului e că o să ți se lase sânii. Nu fac mișto. Caută și tu pe net și ai să găsești o grămadă de studii recente (sper că știi engleză). Sunt și o grămadă de testimoniale pe-acolo, cu tipe care povestesc că pe la 18 ani au fost nevoite să-și facă lifting la sâni pentru că arătau groaznic (și operațiile astea sunt mii de dolari). Pe la noi nu s-a făcut încă vâlvă pe tema asta dar asta nu înseamnă că nu e reală.
Dacă te documentezi o să-ți cam dai seama ce riști.

| SatraBenzbest explică (pentru Hammurabi):

Asta chiar nu stiam, mersi mult, am sa ma documentez mai mult

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nici fumătorii înrăiți nu bagă 3 țigări una după alta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

RAY, ești nervos? Nu ți-ai luat pensia de handicap pe luna asta? Îți dau bani de-o franzelă?

| supadeceapa a răspuns (pentru supadeceapa):

Aha, deci el are dreptul să mă jignească fără motiv, cu subînțeles, dar eu nu am voie să-i răspund? Sărac nu l-am făcut, dar handicapați sunteți amandoi laughing. Educația e frumoasă în teorie, practica te omoară.

| supadeceapa a răspuns (pentru supadeceapa):

Ultimul meu răspuns, că nu mai pot de frică crying(((((
https://imgur.com/a/6jQ62iG

| Plato a răspuns:

Crezi ca din plictiseala le-au interzis copiilor?
Iti sar fulgii daca afla taica-to, asa e?

14 ani, tigari, Satra benz... ce generatie de rahat.

| SatraBenzbest explică (pentru Plato):

Generatie de rahat? nu zau, ai gandit tu mult si bine? Hai sa iti povestesc ceva dragul meu, chestia cu minori si fumatul este o treaba veche.Si tata chiar imi poveste ca la 14-15 ani fura tigari din pachetul tatalui sau(tata are 49 de ani, deci gandeste ca fost de muuulti ani asta).Si Satra Benz ce legatura are? Sa inteleg ca mai mult ca sigur asculti Paraziti/Cheloo(na uite, si eu ascult). Muzica nu are nicio legatura cu ceea ce eu am zis, eu am intrebat ceva si mi-am dat un raspund complet paralel.Si legat de chestia ca imi sar fulgi daca afla tata nu stiu in ce fel de familie ai crescut tu de consideri ca dintr-o tampenie ca asta pe care majoritatea copiilor o fac m-ar bate tata.In orasul meu o foaaaaarte mare parte din copii fumeaza tigari, alti iarba si uni chiar se drogheaza, nu e nimic wow pentru mine.Asa ca daca stii ca nu ai cu ce sa ma ajuti de ce comentezi? Eu nu ti-am cerut parerea despre mine sau despre generatia in care traiesc.

| Plato a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Nu ti-ar face nimic? Atunci de ce nu ii spui? De ce nu il intrebi pe el de ce era sa lesini?
Imi mai si zici ca multi fac la fel si te astepti sa nu spun "generatie de rahat"? Asta e un eufemism. Dar nu ma astept sa stii ce-am vrut sa spun. Nu te obosi: www.dex.ro

Pacat de tara asta, cu asa viitor jegos. Noroc cu putinii tineri buni ce-i mai avem.

Muzica te reprezinta, draga mea. Cand esti fana unor nulitati, esti o nulitate.

| SatraBenzbest explică (pentru Plato):

A,acum inteleg, gata.Esti genul pe om:Ce bine era pe vremea lui Ceausescu! ......gaaata,am inteles, nu te mai obosi, nu am ce sa discut cu tine

| Plato a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Nu intelegi absolut nimic, ca esti doar un copil inconstient.
O sa realizezi probabil cand vei fi mare, daca mai apuci, ce imbecila ai fost.

| SatraBenzbest explică (pentru Plato):

Tot eu nu inteleg nimiclaughing)imbecila de mine, ce limbaaaj, frumos, elegant n-am cuvinte.Hai ma ca deja esti penibil zici de mine ca nu inteleg nimic, se vede ca esti genul de on spalat pe creier, am inteles.Nu mai da raspuns, chiar ma plictisesti si mai mult ma incurci

| Catrice a răspuns (pentru Plato):

Și aia buni sunt dați la o parte de ăștialalti...

| Plato a răspuns (pentru Catrice):

Noroc ca astialalti n-au speranta de viata prea mare.

| SatraBenzbest explică (pentru Plato):

Ne mai auzit peste cativa ani.prpmit ca peste 50-60 de ani am sa te caut laughing))hai noapte buna dragule

| SatraBenzbest explică (pentru SatraBenzbest):

Promit*

| SatraBenzbest explică (pentru Catrice):

V-ati gasit, ce sa zic.Hai,faceti cunostista, iesiti la o cafea, LA O TIGARA.Va impartasiti ideile comuniste despre societate.Hai gata, v-am pupat, succes in viata

| TheMadKing a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Sa stii ca plato chiar are dreptate in ce a spus si tu spui ca in oras la tine aproape toti copii fumeaza si unii chiar se drogheaza. Hmm ce oras este ma ala, cum de nimeni nu ii opreste? Fata mea fumezi pentru ca asta vezi in jur asta este anturajul de la prietenii tai si de la cei din jur, trebuie tu sa decizi ce vei face nu ce ti-a zis cineva ca incerci o tigara si tu fara a sta pe ganduri ai zis da, ca de la asta incepe tot dar hai ca m-am dus cu vorba prea departe.

| SatraBenzbest explică (pentru TheMadKing):

Altul' laughing))nu mai pot baiiiilaughing)mai bine sterg intrebarea ca vad ca se gasesc toti filozofii sa comenteze si sa isi dea cu parerea desi eu nu am cerut pareri...

| Catrice a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Ce rușine sa ne fie!
Ce păcat ca m-am născut după '89! Cum mai împărtășesc eu idei comuniste de pe vremea lui nea Nicu cu lumea?!
Și cata nesimțire pe mine sa NU FUMEZ!
Hai ca te-am pupat șî eu pă părtăfel. Auzi, da cum mai e viata în şatra?! Am auzit ca bulibasa e om tare rău.

| SatraBenzbest explică (pentru Catrice):

Baaaiiiiiiiiiii,unde am ajuns cu discutia in pana mea.S-a ajuns aici ca s-au trezit niste destepti sa iti dea cu parerea unde nu trebuie ca e sa zic'Vai, ce important ma simt, si toata lumea trebuie sa imi auda parerea'.hai baga ca sunteti penibili si mi-e sila si scarba

| Catrice a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Nu știu unde vezi tu ca ajunge discuția, eu vad ca încă se afla pe TPU.
Singura penibila de aici ești tu, drăguță. Am fost și eu, a vârstă ta, dar nu eram atât de inculta și frustrata încât sa vorbesc ca în şatra cu orice om.
A trecut de mult de ora ta de culcare. Mergi la somn ca te ajuta sa te liniștești și să-ți dezvolți mai mult creierul. Ai nevoie de asta, nu de alta.

| SatraBenzbest explică (pentru Catrice):

Mama mama, ce sa spun.Ce de cuvinte inteligente.Le-ai invatat si ai venit sa mi le zici mie? hai ca m-am plictisit, dispari

| Catrice a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Ce ți-aș fi făcut dacă erai copilul meu...
Și se mai mira lumea ca generația de azi e distrusa... asta se întâmplă când părinții nu știu să-și educe copii.
Ai uitat la ușă cei 7 ani de acasă. Mergi fuguta sa ii iei pana nu e prea târziu.

| SatraBenzbest explică (pentru Catrice):

Acum zici de ai mei ca nu stiu sa ma creasca, e clar, n-ai unde sa mai ataci.Ai vazut ca nu mai argumente si HOPA sari la chestii de genul.Da, foarte interesant.Si mai amuant mi se pare ca scrii astea si chiar te astepti sa imi pese sau sa ma atinga cu ceva asta, te inseli, ba din potriva.Din ce imi spui tu ma faci sa imi doresc si mai mult sa fumez, mersihappy

| supadeceapa a răspuns (pentru Catrice):

Tu ești pe bune? Stai și faci un copil în toate felurile aici? Ești un exemplu, ce să zic laughing.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Am prieteni care fumează de la 13 și au 30 acum. Mama fumează de la 15 și toate prietenele ei la fel. Are 50 acum. Ce legătură are cu generația din care face parte? laughing

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

I-am spui cuiva la un moment dat in ce situatie se afla generatia asta. Sunt sigur ca ai vazut, ca l-ai clasificat drept "eronat".

| supadeceapa a răspuns (pentru Catrice):

Penibilă, incultă, frustrată, pe bune? Te crezi matură că vorbești așa cu un copil? Hai să înjurăm copilul, că n-are cine să-l educe acasă și asta o fi vina lui. Ușor de arătat cu degetul. Ai putea să educi în loc să dai în cap, folosește-te de maturitatea aia pe care pretinzi că o ai, nu știu de ce, dar eu am impresia de multe ori că joci un rol și nu ai vârsta pe care o tot lauzi pe aici laughing.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Plancton, eu știu că ai o viață tristă și singurul motiv de laudă pentru tine e generația din care faci parte, dar pe bune că nu e foarte diferită generația actuală de a ta sad doar că tu ai trăit într-o bulă și nu prea ai văzut chestii. Mereu au fost tâmpenii la modă. Mereu au existat adolescenți teribiliști. Mereu s-a făcut sex. Liniștește-te cu generațiile astea sau măcar nu uita că ești un millennial sad.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Tot nu-mi dau seama cum nu te văzusem cand imi tineai lumânarea de ma stii asa bine.
Sincer, prefer generatia emo, decat "răpănoșii" ăștia noi, ca sa citez pe cineva. Cand adolescentii se faceau emo era mult mai bine.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Vorbiți despre educație înjurând un copil. Voi măcar realizați cât de ipocriți sunteți? laughing

Edit, ca să nu mai spamez:
Stai aici, te cerți cu un COPIL DE 13 ANI și încerci să-l convingi că e o nulitate, iar în același timp te consideri un om matur, educat și în alte feluri pompoase. Mi-ar fi scârbă de mine să fiu în halul ăsta laughing))).
Îți plătesc eu vasectomia, pe bune.
Sau consultul psihiatric.

| Emazio a răspuns (pentru Plato):

Ce nu intelegi tu e ca generatiile se schimba, tu si alti prosti din generatia noastra nu intelegeti asta. Deveniti exact ca batranii incet incet.

| Emazio a răspuns (pentru Catrice):

Babo, nu asta spun si aia mai in varsta decat noi, daca nu intelegi ca generatiile se schimba o sa ajungi exact ca aia din electoratul psd care sunt desprinsi de realitate. Toti au trendurile lor.

| Emazio a răspuns (pentru Plato):

In ce situtie se afla generatia de azi? Tu si InYourMind si mai sunt destui pe pagina asta sunteti fraieri rau, dar rau rau, nu va diferentiati cu nimic de vanatoriid e vrajitoare din timpurile de atunci. Dar da, oamenii cu cat cresc in varsta devin tot mai conservatori.

| Emazio a răspuns (pentru Catrice):

Ce mult sper ca esti infertila si nu poti sa ai copii.

| Emazio a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca puteam iti dadeam eu funda.

| Catrice a răspuns (pentru Emazio):

Păcat ca dorința nu ți se împlinește laughing

| Catrice a răspuns (pentru Emazio):

Moșneagule, nici măcar nu susțin politica. Stai, unde era vorba despre politica?!
Stai, la 20 și un pic de ani sunt deja baba și din secolul trecut?!

| Catrice a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu ține de responsabilitatea mea sa ii educ pe alții. Fiecare părinte își educa propriul copil. Dacă de atâta lucru nu sunt în stare, atunci nu e vina mea.

| Catrice a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Succes pe mai departe. Stai, nu mai am argumente, ma duc sa îmi cumpăr câteva.

| supadeceapa a răspuns (pentru Catrice):

Atunci ce cauți aici? laughing Nu e responsabilitatea ta nici să dai in cap. Vreau să știu cu ce ai ajutat tu copilul asta acum că l-ai făcut în toate felurile. Ești mai împlinită? Simți că ți-ai ocupat timpul constructiv? Ai mai pus o biluță in borcănașul cu decizii înțelepte luate în viață? Vorbești de parcă e așa ușor sa educi un copil și ai crescut vreo 10 rolling on the floor.

| Catrice a răspuns (pentru supadeceapa):

În primul rând fetita asta s-a băgat singura în seama cu mine când eu nu i-am zis nimic ei, ci doar i-am cimentat lui Plato. Și am văzut după felul în care vorbește ca nu are cei 7 ani de acasă.
Zicea mai sus ca în oraș/școala majoritatea copiilor smecheri și populari fumează și ca taica-su la vârsta ei fura țigări și fuma. Cunosc multi care din dorința de a fi ca și ceilalți si a primi atenție s-au apucat de băut, de fumat etc și aveau amestecați atitudine de 'eu beau, fumez, tu nu, eu sunt deasupra ta'. Nu s-a ales nimic bun de ei. Acum nu e treaba mea ce face ea cu viata ei, pana la urma un copil ce vede în familie aia face. Mai sunt puști cat de cat raționali care dacă le spun 3-4 ca ce fac nu e bine, înțeleg și renunță.

| supadeceapa a răspuns (pentru Catrice):

Fetița asta a răspuns foarte frumos celorlalte persoane care au comentat aici laughing. Frate, ARE 13 ANI. Și tu pretinzi că ai aproape 30. Sigur, o să se aleagă lucruri bune de ea dacă recurgi la cyberbullying rolling on the floor. Gata, ai rezolvat problema omenirii. Ce ne-am face noi fără tine și Plato, cine ne-ar mai arăta ce e aia educație adevărată?

| SatraBenzbest explică (pentru supadeceapa):

Mersi happy

| SatraBenzbest explică (pentru Catrice):

Eu am pus o intrebare lagt de ceea ce mi s-a intamplat si vreau sa stiu motivul.Iar s-a trezit Pluto sa isi dea parerea despre societate la intrebarea mea si tu ai venit sa-l susti.Chiar ati vorbit degeaba si tu si Pluto

| Catrice a răspuns (pentru supadeceapa):

E clar. I s-a pus pata pe mine de la început laughing

| Catrice a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Tocmai ca ii spuneam lui.
Ție nu ți-am reproșat nimic. Puteai măcar sa îți spui părerea într-un mod civilizat, cum ai făcut-o acum.

| SatraBenzbest explică (pentru Catrice):

Da clar, sigur nu am ceva mai bun de facut decat sa stau sa vb cu voi.Nu va inteleg, chiar nu imi pasa parerea voastra despre mine si despre ceea ce fac.Gata,chiar nu imi vine sa cred cat a continuat cearta asta, care oricum nu are niciun scop

| Catrice a răspuns (pentru supadeceapa):

Stai ca acum observ ca ai spus de 30. Adică indirect îmi spui și tu ca la 25 de ani SUNT BABA?! rolling on the floor
Gata, nu mai am ce discuta cu tine.

| supadeceapa a răspuns (pentru Catrice):

25 ziceai? laughing Am reținut că ai mai mult. Las' că eu îs mai mică și mă simt babă, ție deja îți scârțâie oasele.

| Catrice a răspuns (pentru supadeceapa):

Ray parca zicea ca are 29. Te gândeai cumva la el? laughing

| supadeceapa a răspuns (pentru Catrice):

RAY e pensionat de mult laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Păi da, bolnavii psihici primesc pensie

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Aia e lesbiana si misandra si cica tu o intrebi asa ceva, nu ti-ai baut cafeaua de dimineata, esti cam dura azi, fata are doar 14 ani

| supadeceapa a răspuns (pentru supadeceapa):

Misandră de unde ai scos-o? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Este un copil doamne fereste

Supa de ceapa ma amuza de ma piss pe mine

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

E doar feminista.
Folosea acum cateva zile - shaming tactics - si spune de altele. laughing

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Nici 14 nu are maihee hee

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi sa nu faci în pantaloni laughing
Eu nu ii spun nimic fetei și ea începe și ma face comunista, sa ma duc sa fumez...

| supadeceapa a răspuns (pentru supadeceapa):

Nici feministă nu sunt rolling on the floor. Fă-ți treaba mai bine, stalkere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

O fi sa fata dar te-a cam ghicit
Du-te si fumeaza cu plato pe melodia asta
https://www.youtube.com/watch?v=R2LQdh42neg&feature=share

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Îl las pe el ca eu nu fumez (probleme cu plămânii din naștere, nu 'din motive comuniste')

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai să-ți mai spun ceva. Deși știu ca nu vrei sa auzi mai multe despre părerea mea referitoare la generația actuala.

În toamna, eram la munca și ieșisem la prânz până la chioșcul de alături să-mi iau o sticla de apa. Eram la coada la casa. În fata mea erau încă 2 persoane, un bătrânel cu un cos plin și o doamna la vreo 40 ani. Vine o puștoaică de 14-15 ani cu câteva pungi de chipsuri în mana și o sticla de suc sub brat. Trece pe lângă noi și își pune mărfurile în fata vânzătoarei, fără sa aștepte ca ea sa scaneze toate produsele celei căreia ii venise rândul. Vânzătoarea ii spune sa aștepte, trec câteva secunde și ăștialalți doi ii spun sa stea la coada, ca nu e frumos etc. La care puștoaica se întoarce, ne privește și ne reproșează cum ca ea e domnișoară, e la liceu și ar trebui sa o respectam și sa o lăsăm în față.

Sau prin februarie când dădeam sa intru în banca sa depun niște bani si vine unul pe la vreo 14-16 ani (după cum era îmbrăcat nici nu puteam sa știu ce varsta are). Eu deschid ușa sa ies și ala se împinge în mine. Îmi mai și spune 'mamaie, da-te ### deoparte ca trece șeful'.

Au fost mai multe în ultimii ani. De asta sunt de părere ca generația asta e fără un viitor bun.

| supadeceapa a răspuns (pentru Catrice):

Eu am văzut faze stupide făcute și de persoane de 30 de ani. Nu mai zic de bătrâni, cât de nesimțiți îs unii. Ai luat 2-3 cazuri și ai făcut din ea o generație. Sigur ai 25 de ani? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Mai parerea mea e ca sunt oameni de toate spetele nu doar tineri.

Si batrani sunt cu lipsa dinasta de "respect", referitor la pustoaica aia tu ai avea tupeu sa faci asa ceva? Fara sa-ti pese de parerea unor necunoscuti? Eventual si sa stai la coada sa-ti iei cateva injuratori? Sau de regulile societatii

| Catrice a răspuns (pentru supadeceapa):

Sunt destule, chiar și pe strada îmi amintesc Xavier era un grup de vreo 4 sau 5 care mergeau unul lângă altul și începeau sa înjure ca cică le stam în drum și ca ei nu pot merge din cauza noastră.

Nu știu ce sa zic. 25 și 4 luni. Se pune?

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Ciudat e ca atunci când am mers prin alte orașe am întâlnit bătrâni dintr-aia laughing
Pe unde umblu eu nu prea sunt bătrâni și care sunt au un dram de respect.

| supadeceapa a răspuns (pentru Catrice):

Am văzut și eu din astea prin generală laughing. Mai scade 10.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

laughing
E clar de unde esti tu din Cluj?

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e clar ca mai am de mers vreo 250-300 km pana în Cluj, sa trec niște pasuri, sa ma îmbrățișez cu dracula laughing

| Catrice a răspuns (pentru supadeceapa):

Mai scad și 5 dacă vrei rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Diabolica esti

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate tarfele sunt in ziua de azi feministe

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Sunt in mintea ta mereu?

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Normal.
Numai la tine ma gândesc non stop.
Când ma trezesc ești în mintea mea.
Când fac dus ești în mintea mea.
Când mănânc ma gândesc la tine.
Când merg pe strada ma gândesc la tine.
Când intru într-o instituție publică ma uit după tine.
Când ajung la supermarket ma uit după tine.
Când stau cu prietenii ma gândesc la tine.
Când stau cu iubitul în pat ma gândesc la tine.
Când adorm ma gândesc la tine.

Ce sa mai, ești permanent în mintea mea rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

I-auzi te face si handicapat si sarac.
Ar merita jumulita mm-orti ei de tarfa. Sau mai bine lasã. Nu meritã

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Tu vorbeai serios când ai zis ca mai scazi 5 ani

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarul doare man, nu stiai, uita ca eu i platesc alocatia, se vede ce educatie are

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Prostia doare mai tare decât adevarul

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus 5?! Scuze, voiam sa scriu 10 sad

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Comportament tiganesc man

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Naiva laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Doar sa nu devi bebe

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa devin embrion.

| Panamax a răspuns:

Cu 3 baieti odata cand incerci sa vezi daca vomiti?

| SatraBenzbest explică (pentru Panamax):

A incercat mama ta aseara.Dc nu o intrebi pe ea daca a vomitat?

| Plato a răspuns (pentru Panamax):

Ai o funda de la mine. laughing

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Educatule și rafinatule laughing. Sau mai bine zis ipocritule și bolnavule. Credeam că ai ceva în capul ăla, dar mă scârbești tot mai mult pe zi ce trece.

Bravo, ce i-ați zis-o unui copil de 13 ani. Sunteți mândri de voi, nu?

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Un copil de 13 ani n-ar trebui sa fie obraznic. Cand ma inscriam eu la liceu, ea era la propriu la ma-sa-n prisma, deci nu cred ca ne-am tras de sireturi deodata.
In plus, ea a cerut raspunsuri. Nu zice nicaieri ca toate raspunsurile trebuie sa fie pro. Ma refer in vreo conduita, nu la ce zice ea.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Dacă e copil nu înseamnă că poți da cu el de pământ și nu are niciun drept să se apere, du-te-n cristos că mi-e scârbă de tine.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Vii aici și îi zici că face parte dintr-o generație de rahat și apoi te superi că îți răspunde. Cu restul de ce a putut discuta frumos? Ieși, dă-mi ignor, să nu te mai văd laughing)))).

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Schimba-ti forfecuta, ca esti cam stresata.
Mna, sa te bag si eu in Belzebut acum? Mai bine te las in plata Domnului. happy
Ce pacat ca, daca ma ignori, tot ma vezi, doar ca nu poti sa-mi mai arati ce fana infocata esti.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Tu ești stresat, mă, uită-te la tine în ce hal ești laughing.

| Sonia822 a răspuns:

.....sa te bucuri ca nu ai facut accident cerebral! Ai ca ai tai parinti pot inca discuta cu tine. Daca se repeta, ia-ti la revedere din timp si spune-le cat ii iubesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai fuma. O sa mergi printre baieti la scoala, si o sa iti puta gura a scrumiera, si n-o sa te mai bage nimeni in seama, doar boschetarii scolii care fumeaza si ei. Banuiesc ca vrei ceva mai bun pentru tine, si nu ultimu boschetar, care fumeaza.

| SatraBenzbest explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca la noi in scoala si in oras fumeaza numai cei 'populari' si 'smecheri'...

| anonim_4396 a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Aia populari si smecheri, or sa fie ultimele lichele, dupa ce termina liceul. Un mic procent dintre ei vor reusi happy
Nu te lua dupa unu si dupa altul, si daca cineva te provoaca sa tragi un fum, si zic, hai bai, nu fi fraiera, nu fi proasta, inseamna ca aia nu iti sunt prieteni, si for sa nu fie ei singurii care fumeaza.
fereste-te de asemenea anturaj. Ai nevoie de oameni in preajma ta, care sa iti vrea binele, nu raul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Acum o oră | SatraBenzbest explică:
"Faza e ca la noi in scoala si in oras fumeaza numai cei 'populari' si 'smecheri'...

Cu alte cuvinte in traducerea libera: doar cocalarii si pitzipoancele (ca doar astia's populari si smecheri), fumeaza la voi in scoala, iar voi ceilalti, ca oile, incercati sa-i imitati, crezand ca-i ceva bun de mancat.

Pacat ca profesorii si directorul scolii nu-si fac doatoria, sa va vaneze, sa va scada nota la purtarea si sa va anunte parintii, daca sunteti incapabili sa intelegeti ca, fumatul este toxic pentru plamanii unui copilas in crestere.

| chuckmanson a răspuns:

Țigările conțin o mulțime de chimicale extrem de toxice precum acid stearic(ceară de lumanare), hexamină(substanță folosită la aprinderea grătarelor), amoniac(curățător de toalete), butan(un gaz extrem de inflamabil), benzen(abur de petrol), arsenic(otravă), monoxid de carbon(extrem de toxic), toluen(solvent industrial), nicotină(insecticid), acid acetic(oțet), cadmiu(element găsit în baterii), acetonă(lac de unghii), metanol(combustibil de rachete) și multe altele. Probabil corpul tău nu a putut suporta toate mizeriile astea și te-a făcut să vomiți.