| ZakIsHere a întrebat:

Am aproape 17 ani si de curand am inceput sa fumez din cauza anturajului. Nu fumez nici prea multe dar nici prea putine ( 2 max 3 tigari odata la 3 zile ). Stau cu buniici de la 3 ani deoarece am avut niste probleme de familie si na... Toata faza e ca nu imi place sa ascund chestii fata de bunici si as vrea sa le spun ca Am incercat odata sa fumez ( nu vreau sa le spun ca sunt fumator ) > Acum toata chestia e cum? Pot sa aduc vorba ca eram cu prietenii pe afara sau dupa liceu si chestii din astea dar cum stiu ei pe unde stau cred ca o sa treaca intr-o zi pe acolo si o sa afle. Deci aveti ceva idei?

Răspuns Câştigător
| RocKzZ a răspuns:

Salut. Eu am facut asa, am luat-o incetul cu incetul. Prima data le spui ca te-ai dus cu prietenii la o cafea / la o bere dupa scoala sau cand iesi tu cu ei. Le spui ca toate lumea fuma si ai luat si tu 2-3 fumuri de la ei. Peste cateva zile / saptamani ( aici depinde de bunicii tai ) le spui ca ai fumat o tigara, dar nu te apuci pentru ca nu vezi nimic interesant si placut in asta. Apoi le poti spune ca fumezi ocazional, la petreceri si ca nu e un viciu pentru tine, adica nu fumezi zi de zi si nu te apuci de asta. Daca trec pe acolo si o sa afle si le-ai spus ca fumezi ocazional e probabil sa te inteleaga. Dar cel mai usor e daca unul dintre ei / sau amandoi e/sunt fumatori, atunci o sa inteleaga prin ce treci. Doar niciodata sa nu le ceri bani de tigari, decat daca iti dau mai multi gen 20 lei. Pentru mine cea mai mare rusine e sa ii spun la maicamea " mama da-mi bani sa imi iau un pachet de tigari ". Si tocmai ca sa nu strici bani foarte repede si nici sa nu te prinda poti incerca magazine unde se vand asa numitele "tigari la bucata". O tigara e de obicei 1 leu si e mult mai sigur decat sa iti iei pachet pentru ca fumezi cat crezi tu ca vrei. Dar oricum, lasa-te ca nu te ajuta cu absolut nimic, si eu am fost in aceeasi situatie cu tine dar le-am rarit si acum pachetul ma tine si 2 saptamani. Sper ca te-am lamurit. Funda? ^^

| ZakIsHere explică (pentru RocKzZ):

Bunciul meu a fost fumator, Parintii mei sunt fumatori laughing Dar mersi de raspuns o sa incerc si sa vad cum reactioneaza. Mersi happy

1 răspuns: