| SatraBenzbest a întrebat:

Inainte de toate,nu vreau raspunsuri cu:Sa te lasi ca iti face rau,ca stiu asta deja.Bun, am aproape 14 ani (sunt fata)si azi am incercat sa fumez din 3 tigari deodata inainte de scoala si dupa cateva minute mi-a venit rau si am vomitat.Din ce cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mymy123 a răspuns:

Nu e bine ce faci, și eu am fost fumătoare și am 17 ani, adică am fumat2 ani mai precis de la 14 și pe la 16 ani jumate m-am lăsat și in acel timp am incercat și eu sa fumez din 3 tigari și tot așa am vomitat sti de ce? Fiindcă organismul nu suporta acest viciu și încearcă sa te oprească, mai precis dacă vomiți după ce fumezi, nu îți permite organismul, așa mi-a explicat și mie cineva

122 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Crezi ca din plictiseala le-au interzis copiilor?
Iti sar fulgii daca afla taica-to, asa e?

14 ani, tigari, Satra benz... ce generatie de rahat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca fumul de tigara e toxic, si te-ai intoxicat.
3 tigari legate sunt foarte mult si pentru un fumator cronic, pentru un copil e deja SF.
Peste vreo 10 ani, te vei mira ca ai fost atat de... Copil, sa zicem.

| Bondarel99 a răspuns:

Asa se intampla tuturor cand iau contact cu fumatul pentru ca fumul ala e sufocant. Daca mai sunt si 3 e si mai intens...

| SatraBenzbest explică (pentru Plato):

Generatie de rahat? nu zau, ai gandit tu mult si bine? Hai sa iti povestesc ceva dragul meu, chestia cu minori si fumatul este o treaba veche.Si tata chiar imi poveste ca la 14-15 ani fura tigari din pachetul tatalui sau(tata are 49 de ani, deci gandeste ca fost de muuulti ani asta).Si Satra Benz ce legatura are? Sa inteleg ca mai mult ca sigur asculti Paraziti/Cheloo(na uite, si eu ascult). Muzica nu are nicio legatura cu ceea ce eu am zis, eu am intrebat ceva si mi-am dat un raspund complet paralel.Si legat de chestia ca imi sar fulgi daca afla tata nu stiu in ce fel de familie ai crescut tu de consideri ca dintr-o tampenie ca asta pe care majoritatea copiilor o fac m-ar bate tata.In orasul meu o foaaaaarte mare parte din copii fumeaza tigari, alti iarba si uni chiar se drogheaza, nu e nimic wow pentru mine.Asa ca daca stii ca nu ai cu ce sa ma ajuti de ce comentezi? Eu nu ti-am cerut parerea despre mine sau despre generatia in care traiesc.

| SatraBenzbest explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da,incerc sa ma las. Oricum, cred ca daca mai simt gustul de tigara in gura vomit instant.

| SatraBenzbest explică (pentru Bondarel99):

Mda,inteleg.mersihappy

| SatraBenzbest explică (pentru Mymy123):

Mda.Mersi mult pentru ajutorhappy

| Plato a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Nu ti-ar face nimic? Atunci de ce nu ii spui? De ce nu il intrebi pe el de ce era sa lesini?
Imi mai si zici ca multi fac la fel si te astepti sa nu spun "generatie de rahat"? Asta e un eufemism. Dar nu ma astept sa stii ce-am vrut sa spun. Nu te obosi: www.dex.ro

Pacat de tara asta, cu asa viitor jegos. Noroc cu putinii tineri buni ce-i mai avem.

Muzica te reprezinta, draga mea. Cand esti fana unor nulitati, esti o nulitate.

| SatraBenzbest explică (pentru Plato):

A,acum inteleg, gata.Esti genul pe om:Ce bine era pe vremea lui Ceausescu! ......gaaata,am inteles, nu te mai obosi, nu am ce sa discut cu tine

| Plato a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Nu intelegi absolut nimic, ca esti doar un copil inconstient.
O sa realizezi probabil cand vei fi mare, daca mai apuci, ce imbecila ai fost.

| SatraBenzbest explică (pentru Plato):

Tot eu nu inteleg nimiclaughing)imbecila de mine, ce limbaaaj, frumos, elegant n-am cuvinte.Hai ma ca deja esti penibil zici de mine ca nu inteleg nimic, se vede ca esti genul de on spalat pe creier, am inteles.Nu mai da raspuns, chiar ma plictisesti si mai mult ma incurci

| Catrice a răspuns (pentru Plato):

Și aia buni sunt dați la o parte de ăștialalti...

| Plato a răspuns (pentru Catrice):

Noroc ca astialalti n-au speranta de viata prea mare.

| SatraBenzbest explică (pentru Plato):

Ne mai auzit peste cativa ani.prpmit ca peste 50-60 de ani am sa te caut laughing))hai noapte buna dragule

| SatraBenzbest explică (pentru SatraBenzbest):

Promit*

| SatraBenzbest explică (pentru Catrice):

V-ati gasit, ce sa zic.Hai,faceti cunostista, iesiti la o cafea, LA O TIGARA.Va impartasiti ideile comuniste despre societate.Hai gata, v-am pupat, succes in viata

| TheMadKing a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Sa stii ca plato chiar are dreptate in ce a spus si tu spui ca in oras la tine aproape toti copii fumeaza si unii chiar se drogheaza. Hmm ce oras este ma ala, cum de nimeni nu ii opreste? Fata mea fumezi pentru ca asta vezi in jur asta este anturajul de la prietenii tai si de la cei din jur, trebuie tu sa decizi ce vei face nu ce ti-a zis cineva ca incerci o tigara si tu fara a sta pe ganduri ai zis da, ca de la asta incepe tot dar hai ca m-am dus cu vorba prea departe.

| SatraBenzbest explică (pentru TheMadKing):

Altul' laughing))nu mai pot baiiiilaughing)mai bine sterg intrebarea ca vad ca se gasesc toti filozofii sa comenteze si sa isi dea cu parerea desi eu nu am cerut pareri...

| Catrice a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Ce rușine sa ne fie!
Ce păcat ca m-am născut după '89! Cum mai împărtășesc eu idei comuniste de pe vremea lui nea Nicu cu lumea?!
Și cata nesimțire pe mine sa NU FUMEZ!
Hai ca te-am pupat șî eu pă părtăfel. Auzi, da cum mai e viata în şatra?! Am auzit ca bulibasa e om tare rău.

| SatraBenzbest explică (pentru Catrice):

Baaaiiiiiiiiiii,unde am ajuns cu discutia in pana mea.S-a ajuns aici ca s-au trezit niste destepti sa iti dea cu parerea unde nu trebuie ca e sa zic'Vai, ce important ma simt, si toata lumea trebuie sa imi auda parerea'.hai baga ca sunteti penibili si mi-e sila si scarba

| Catrice a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Nu știu unde vezi tu ca ajunge discuția, eu vad ca încă se afla pe TPU.
Singura penibila de aici ești tu, drăguță. Am fost și eu, a vârstă ta, dar nu eram atât de inculta și frustrata încât sa vorbesc ca în şatra cu orice om.
A trecut de mult de ora ta de culcare. Mergi la somn ca te ajuta sa te liniștești și să-ți dezvolți mai mult creierul. Ai nevoie de asta, nu de alta.

| SatraBenzbest explică (pentru Catrice):

Mama mama, ce sa spun.Ce de cuvinte inteligente.Le-ai invatat si ai venit sa mi le zici mie? hai ca m-am plictisit, dispari

| Edw08 a răspuns:

Din cauza că al tau corp, neobisnuit încă, nu face fata la substanțele in exces din tigara, și încearcă sa le elimine. Cum? Prin vomitat. Fumează, nu te lasa, economia are nevoie și de cumpărători.

| Hammurabi a răspuns:

Probabil ai făcut intoxicație cu monoxid de carbon.
Dar care a fost rostul? Ce-ai vrut să faci? A fost vreun pariu?
Nu-i neapărat problema că fumatul îți face rău, dar ești fată și cel mai nașpa efect al fumatului e că o să ți se lase sânii. Nu fac mișto. Caută și tu pe net și ai să găsești o grămadă de studii recente (sper că știi engleză). Sunt și o grămadă de testimoniale pe-acolo, cu tipe care povestesc că pe la 18 ani au fost nevoite să-și facă lifting la sâni pentru că arătau groaznic (și operațiile astea sunt mii de dolari). Pe la noi nu s-a făcut încă vâlvă pe tema asta dar asta nu înseamnă că nu e reală.
Dacă te documentezi o să-ți cam dai seama ce riști.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai fuma. O sa mergi printre baieti la scoala, si o sa iti puta gura a scrumiera, si n-o sa te mai bage nimeni in seama, doar boschetarii scolii care fumeaza si ei. Banuiesc ca vrei ceva mai bun pentru tine, si nu ultimu boschetar, care fumeaza.

| SatraBenzbest explică (pentru Edw08):

Mersi mult

| SatraBenzbest explică (pentru Hammurabi):

Asta chiar nu stiam, mersi mult, am sa ma documentez mai mult

| SatraBenzbest explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca la noi in scoala si in oras fumeaza numai cei 'populari' si 'smecheri'...

| Catrice a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Ce ți-aș fi făcut dacă erai copilul meu...
Și se mai mira lumea ca generația de azi e distrusa... asta se întâmplă când părinții nu știu să-și educe copii.
Ai uitat la ușă cei 7 ani de acasă. Mergi fuguta sa ii iei pana nu e prea târziu.