Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Incerc! Poate-poate cineva ma va ajuta...
Imi puteti explica cat de cat, acest raport medical?

IRM coloana vertebrala lombo-sacrata nativ:
-modificari hipersemnal T2, T1, la nivelul maduvei osoase a vertebrei L5 si sacrului;
-hemagion de corp vertebral L1;
-hernii intraspongioase platou inferior T9, T10, L2, L5, platou superior T12 si "in oglinda" la T12-L1;
-MODIFICARI OSTEOFITICE LA NIVELUL PLATOURILOR VERTEBRALE, ARTROZA MICILOR ARTICULATII POSTERIOARE SI HIPERTROFIA LIGAMENTELOR GALBENE;
- protruzii postero-laterale L2-L3, L3-L4, ce amprenteaza sacul dural si reduc grasimea din foramentele de conjugare, prezentand contact cu radacinile L2 si L3 intraforamenal bilateral;
-protruzie circumferentiala L5-S1, ce prezinta conflict cu radacinile L5 intraforamenal bilateral;

Raportul este mult mai lung, insa din restul am inteles ca erau date normale!
NU MA TRIMITETI LA MEDIC! Raportul nu imi apartine, iar persoana respectiva a fost, dar nu a priceput nimic!
NU CAUT MEDICAMENTE!
Sau imi puteti da un forum mai de specialitate unde as putea intreba asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ywar a răspuns:

Ouch! e de medic! m-am operat de hernie de disc acum 5 luni si stiu ce zic! fugi la medic comprimarea sacului dural poate sa duca la paralizie! nu vreau sa te sperii! dar nu fa prostii!