| lordeyelicho a întrebat:

Incercand sa ma rad mi-am taiat o alunita.
Nu am taiat-o complet si nici "in doua" are acum o taietura in ea dar pare destul de adanca...
Ce ar trebui sa fac?
Daca este nevoie de o vizita la dermatolog o sa imi fie rusine sa le explic parintilor si chiar doctorului ca incercand sa ma rad, mi-am taiat o alunita..ar fi penibil.
Am sanse de cancer de piele?
Tin sa mentionez ca am destul de multe alunite pe corp,am auzit ca si asta conteaza, nu foarte multe totusi.
De asemenea, am aplicat si betadina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu faci nimic, stai linistit, iti va trece.La doctor ce sa faci? Eventual daca vrei sa o scoti de tot,aia da poti merge la doctor sa ti-o scoata de tot.
Nu ai sanse de cancer,alea daca ar fi fost cancerigene deja erai bolnav.
Ai destule alunite pe corp,adica alunite alunite sau excrescente?
Multi faceti confuzie intre o alunita si aceste excrescente ce spui tu ca deja tiai taiat una.
Alunita este sub piele,deci acolo unde este o alunita pielea este neteda ok?
Care au excrescente si vor sa nu le mai aibe, pot sa le elimine chirurgical la doctor.
Am spus la multa lume, unia au spus vai sunt eu destept laughing alea nu se scot ca e pericol, spuneau respectivii.
Dupa nici un an, vad persoana respectiva si nu mai avea ditai excrescenta pe fata, si-o scoase deja laughing dar sa vezi cum e omu.Vin eu un mucos sa le zic lor, la astia maturi, sa le dau eu lectii, de aia dau si raspunsurile alea.
Eu stiu despre astea de la doctori, de al nu mai stiu cate persoane, de la rude si prieteni care si le-au scos.Prima data am vazut aici in state, apoi cum zic si in RO se face asta.

Adevaruyl ca acele excrescente arata naspa, deci mai ales daca is in zone vizibile, merita eliminate.

| Lioana a răspuns:

Mergi la dermatolog. E cea mai buna solutie. Poate te scapa de tot de alunita.
Si nu are de ce sa-ti fie rusine. E ceva normal. Se poate intampla oricui.

| NisipLaMare a răspuns:

Dezinfectezi, pui un plasture si mergi la doctor.
Parintii o sa inteleaga chiar daca comenteaza tot acolo mergi.SI daca tot mergi sa te controleze daca celelate sunt daunatoare ca sa le extraga doctorul cu ocazia asta.