| Johanna014 a întrebat:

Infectia cu E-coli la nivelul vaginului( din secretia vaginala) din ce cauze poate aparea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

E-coli este o bacterie care se gaseste in tractul digestiv deci, prin urmare si in fecale. Avand in vedere ca vaginul e chiar langa anus trecerea se poate face foarte usor daca nu ai o igiena buna sau nu ai invatat cum sa ai o igiena buna. Deci infectia de cele mai multe ori e din cauza igienei precare.

Multa sanatate.

| Johanna014 explică:

Este posibil sa se transmita infectia si prin contact sexual?

| RAY a răspuns:

Da

| CuriousStuff a răspuns:

Da, foarte posibil. O simpla atingere a penisului pe anus (accidental sau nu) si pe urma penetrare vaginala poate sa provoace o infectie cu e-coli. Chiar daca contactul a fost protejat, cu prezervativ.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

""Bacteria poate fi transmisă cu ușurință de la om la om, dar poate fi contractată și prin ingerarea de alimente contaminate. E.coli se găsește, uneori, în apă sau în carne, dar și în unele fructe și legume crude, precum și în laptele nefiert. Aceasta se poate mai poate și transmite prin contactul interuman și chiar prin atingerea mâinilor murdare."" http://www.click.ro/......ntaminarea Multa sanatate!

| CuriousStuff a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Infectia vaginala/urinara nu se produce prin ingerare de alimente infestate cu E.Coli. E.Coli e o bacterie conditionat patogena, e o bacterie care in mod normala traieste in tractul digestiv fara sa produca vreo boala, e chiar benefica acolo, dar odata ajunsa altundeva aceasta face infectie daca anumite conditii sunt indeplinite.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CuriousStuff):

Bacteria poate fi transmisă cu ușurință de la om la om, dar poate fi contractată și prin ingerarea de alimente contaminate. E.coli se găsește, uneori, în apă sau în carne, dar și în unele fructe și legume crude, precum și în laptele nefiert. Aceasta se poate mai poate și transmite prin contactul interuman și chiar prin atingerea mâinilor murdare. http://www.click.ro/......ntaminarea

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CuriousStuff):

""Infectiile TRACTULUI URINAR (majusculele imi apartin) pot fi cauzate de orice tip de bacterii, dar cel mai frecvent sunt declansate de Escherichia Coli sau E coli. Acestea sunt bacterii care se gasesc in mod normal in intestine. Infectiile tractului urinar cu Escherichia Coli pot fi dureroase sau incomode, dar sunt usor de tratat si prevenit.""http://www.sfatulmedicului.ro/......coli_11348

| vocea a răspuns:

Da ti-a transmis-o prin contact sexual pentru ca nu ai avut grija de igiena ta, esti femeie ingrijeste-te.