Întrebare recomandată | Kasie25 a întrebat:

Întâmplător am văzut o ştire pe net. Spunea că anticoncepţionalele Yaz şi Yasmin au provocat 23 de decese şi că sunt periculoase. Eu iau Yasmin la recomandarea medicului cam de 3 luni şi deja m-a cam speriat ştirea asta. Am motive să mă îngrijorez? Sau ar trebui să le schimb? Nu am avut reacţii adverse, poate dureri uşoare de cap şi stări de ameţeală în primele 2 săptămâni, dar mi-au trecut.Ciclul îmi vine normal, nu am probleme. Totuşi, văzând ştirea aia...recunosc,m-a speriat puţin. Ce părere aveţi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Stai linistita ca nu astea zic multe la tv, exagereaza uneori si daca tu te simti ok, le poti lua in continuare

| AikkoxD a răspuns:

Deci am să mor de tânără.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Să întrebi medicul care ti le a prescris, e cel m ai bun lucru, degeaba întrebi alti oameni care si ei sint speriati de știri alarmante.

| fuzzer a răspuns:

Nu e motiv de ingrijorare, dar mai bine pentru tine si pentru viitorul tau si pentru viitorul viitorilor tai copiii, foloseste prezervativul!, Adica iubitul tau sa-l foloseasca.tot acolo sunteti.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Sunt doar date statistice, sansa ca tu sa fii cea care moare din cauza lor, e foarte mica sub o.o1 %

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Asa spun astia la stiri, dar daca tu nu te simti rau de la ele, ciclul e normal, nu ai motive de ingrijorare.
Daca apar manifestari neplacute adreseaza-te medicului.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anticonceptionalele se iau de la sarcina pana in 41 de ani max., daca le iei dupa 40 de ani faci cancer.

Răspuns utilizator avertizat
| anamimanonim a răspuns:

Si eu am vazut stirea pe PROTV.

| DMentor a răspuns:

Kasie, toti estrogenii, chiar si cei produsi natural in corpul tau pot provoca probleme in combinatie cu tutun sau in contextul unor alte afectiuni. Mergi la medic daca: ai ameteli(puternice) constant 2-3 zile la rand, stare de greata sau daca observi ca ti se ingroasa venele de la picioare. Astea sunt primele semne ale unei tromboze venoase, principalul risc al estrogenilor si cauza din care persoanele in cauza au decedat. Ai grija de tine!

| Kasie25 explică (pentru DMentor):

Cum am menţionat, nu am nimic în prezent, nu fumez şi nu beau. Am avut ameţeli uşoare în primele 2 săptămâni de administrare, dar mi-au trecut. Totuşi, am să iau în considerare sfatul tău, mersi.

| AndreeaClaudy a răspuns:

Dacă ar fi adevărat, nu ar mai lua nimeni anticoncepţionale. Sunt cele mai vândute, şi cele mai scumpe, ce-i drept