| anonim_4396 a întrebat:

Intestinul iritabil cu diaree se poate vindeca complet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate, cu dieta severa si viata sanatoasa!
In primul rand foloseste probiotice de calitate buna, pentru ca bacteriile din intestinele tale si stomac, sunt din cele mai rele, de aceea iti provoaca gaze, diaree, pentru ca barboteaza non stop stomcaul tau.
Fructele se manaca pe stomacul gol sau la 2 ore inainte de masa, sau 2 ore dupa masa. Fructele mancate inainte de masa sau imediat dupa masa, vor fermenta impreuna cu mancarea.

Pentru o bucata de vreme este indicat sa incepi cu orez fiert cu vegetale, ca sa potolesti iritatia din stomac.
Treptat-treptat introducand mancaruri mai complexe, dar fara grasimi, prajeli, sosuri, afumaturi, fara sucuri de nici un fel, fara lapte dulce.

Chefirul este cel mai complex si mai sanatos probiotic natural.
Bacteriile din chefir sunt capabile sa vindece un intetsin si stomac iritabil, sa vindece gastrita si chiar ulcerul (omorand bacetria helicobacter pylori).
Se poate cumpara de la aproape orice magazin alimentar. Este recomandat dimineata pe stomacul gol si inainte de mesele principale cate 100-200ml.
Se poate face si in casa, daca gasesti sa cumperi bacterie vie de la cineva, pe care o procesezi singur in alpte proaspat, prin fermentatie.

Răspuns utilizator avertizat
| Porcusorul a răspuns:

In mod normal da, dar cu o dieta cat mai sanatoasa si cu un stil de viata conform.