| Udar a întrebat:

Intr o dimineata/dupa-amiaza ma spal pe maini sau fata cu apa rece. Intralta cu apa calda.
Care sunt efectele si urmariile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spalarea cu apa calda – mareste fluxul sangelui catre piele, de aceea pielea se inroseste. creste transpiratia, amelioreaza reumatismul, intensifica metabolismul, creste temperatura corpului, diminueaza durerile si alunga oboseala.
Spalarea cu aparece este foarte buna pentru excitarea sistemului nervos, eliminarea excesului de temperatura din organism si mai ales pentru intarirea si calirea organismulului.
pana la urma, efectul cel mai sigur ramane acesta:cu cat te speli cu atat vei fi mai curat!

1 răspuns:
| micurutza2005 a răspuns:

Ar trebui sa te speli altermativ in acelasi timp incepi cu apa mai calda ca sa se deschida bine porii sa cureti bine fata si sfarsesti daca iti place cu limpezirea fetei in apa mai rece, tonifica pune sangele in circulatie il fluidifica incetineste aparitia ridurilor etc. dar sa fie in acelasi timp alternativ cum am spus nu in zile sau ore diferite pentru ca daca te speli azi cu calda sa zicem, deschizi porii fetei peste zi praf etc pe fata se depun si vi apoi cu apa rece dupa masa sau in ziua urmatoare si le inchizi toate astea in porii fetei tale cand dai cu apa rece instant. deci ori te speli numa cu calda ori numai cu rece daca nu vrei alternativ dar curata bine fata oricum o faci, efectele ti le-am scris mai sus cu tonifierea etc iar urmarile sunt o fata si o piele nesanatoasa sau care nu e curata, cu puncte negre, daca nu o cureti corect etc.mainile sunt si ele sensibile mai ales acum cand e frig sunt expuse ca si fata si trebuie hidratate cu o crema pentru maini buna de ex cea regeneratoare de la nivea pentru maini sau care o doresti din alta gama.