| Alex1510 a întrebat:

Intr-o zi tatal meu era suparat ca a slabit. Lam intrebat care e problema si mi-a spus ca oameni grasi sunt mai sanatosi decat cei slabi. Eu il contrazic. Care sunt mai sanatosi oamenii grasi sau cei slabi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Grasimea abdominala este foarte rea pentru sanatate, ea creaza bolii grave hiperensiune, bolii cu inima, constipatia, diabet etc a fi slab este foarte bine

| Syndre a răspuns:

Oamenii ÎN FORMĂ. Dacă prin slab înțelegi subponderal, atunci ăia nu sunt sănătoși, dar dacă prin slabi te referi la cineva atletic, atunci da.
Omul e o ființă activă, specia noastră a supravețuit prin rezistența fizică(abilititea de a alerga distanțe foarte lungi). Cel mai sănătos e ăla care e activ și are o alimentație corectă, iar aici grăsimea nu-și are locul. Omul gras e sedentar și mânâncă numai prostii, e dovedit că obezitatea și grăsimea cresc riscul la un număr mult prea mare de probleme de sănătatea.