| 0ce0este0ce0sunt0 a întrebat:

Intrebare : Ce este apa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Apa este ceva ce reprezinta intre 50 -70% din corpul omenesc! Este lichidul fara de care nu exista viata!

| Bya_Byutza_1998 a răspuns (pentru Elianna):

Apa este o substanta lichida care este importanta vietii... Fara apa noi, animalele si plantele nu am exista pe aceasta planeta...
Apa reprezinta aproximativ 80% din greutatea corpului uman.

| Barajag a răspuns:

Teoretic sunt doua molecule de hidrogen si una de oxigen = H2Obig grin

| Ana a răspuns:

Un lichid laughing

| ingerasdragalas a răspuns:

Apa este o aglomerare de molecule si oxigen care se prezinta sub mai multe forme (lichida, solida si gazuasa) lichida sub forma pe care cu toti o stim, solida sub forma de gheata iar gazoasa cand se evaporeaza.

Răspuns utilizator avertizat
| FemeiaPaiangan a răspuns:

H2o.

| powergirl a răspuns:

Te crezi tare si mare ca ai pus intrebarea asta?

| mary a răspuns:

Apa este esenta vietii

| BlueByMe a răspuns:

Uite aici :tot ce vrei despre apa:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ap%C4%83

| EANS a răspuns:

Iata o conferinta interesanta despre apa, apa studiata si examinata mai stiintific. Traducerea documentarului a fost realizata de echipa minunata a blogului Iesirea din Matrix. Le multumim in mod deosebit pentru acest efort al lor de a traduce acest documentar, cu un limbaj stiintific si academic greu, insa si pentru munca pe care o depun si lucrurile interesante pe care le prezinta pe blogul lor. Acesta conferinta este realizata in anul 2008 in cadrul Universitatii din Wasington la a 32-a Prelegere Anuala a Facultatii si este tinuta de profesorul Gerard Pollack. Tema conferintei este: Apa, Energie si Viata: Noi Viziuni de Frontiera. Puteti urmarii si descarca aceasta conferinta si de pe site-ul Universitatii din Wasington

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un lichid fără care, noi, oamenii şi toate vietăţile nu ar putea trăi.

| BrokenAngels a răspuns:

Apa este un lichid inodor, insipid și incolor, de cele mai multe ori, sau ușor albăstrui sau chiar verzui în straturi groase. Apa este o substanță absolut indispensabilă vieții, indiferent de forma acesteia, fiind unul dintre cei mai universali solvenți. Apa este un compus chimic al hidrogenului și al oxigenului, având formula chimică brută H2O (vedeți Apă (moleculă)). Apa este una din substanțele cele mai răspândite pe planeta Pământ, formând unul din învelișurile acesteia, hidrosfera.

| TPUpedia a răspuns:

APA este un lichid inodor, insipid si incolor, de cele mai multe ori, sau usor albastrui sau chiar verzui in straturi groase.

| 0ce0este0ce0sunt0 explică:

Nu pot alege un raspuns castigator. Imi pare foarte rau. Viziona-ti acest documentar (subtitrat si in romana), apoi raspunde-ti:

http://video.google.com/videoplay?docid=-2933349021550318008#

Repet : si eu stiu sa dau copy-paste. Pentru cei care fac asta, nu le iau in considerare raspunsul.

| Coman_Iulia_1991 a răspuns:

Apa este 60-70% lichid din corpul omenesc