| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru cei ce suferă de depresie. Voi cum luptați cu aceasta boala grea? Ce va determina să continuați să luptați deși sunteți conștienți că nu veti scăpa de ea? Ați observat că după ce v-ați simțit o perioada de câteva luni bine și credeați că ști scăpat de ea depresia o revenit adică de fiecare data revine orice ai face.parca ar semăna cu o boala autoimuna care are remisie e inactiva și după te ataca din toate direcțiile. deci depresia seamănă cu o boala autoimuna la concluzia asta am ajuns eu că nu poate fi vindecata, mă refer la depresie de câțiva ani nu la episod depresiv care poate fi vindecat.
E evident că va trebui să trăiești cu ea cu bune și cu rele, când te aștepți mai puțin atunci depresia revine așa brusc fara nici un motiv așa se manifesta ea e o boala complexa și chinuitoare in mod cert.
Ori trăiești viața la intensitate ori nu o mai trăiești nu știu boala asta te rupe nu poți face nimic și tratamentul e că și cum nu ar fi cu mici excepții da in mod clar după ce e întrerupt va remite depresia.
Deci voi cum puteți să trăiți cu boala asta ce va face sa sperati că veți scăpa de ea? Aveți impresia că veți scăpa cu tratament? Întrebarea e pentru cei cu depresia majoră și cronica!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
31 răspunsuri:
| Bruno92 a răspuns (pentru RAY):

Vulnerabilitatea aia poate fi cumva "fentata " da in romanika greu
Eu am fost complet "vindecat " de anxietate și depresie și la cea mai mica supărare depresia și anxietatea o revenit laughing despre asta vorbesc eu, unu care nu are așa ceva trece peste o situație grea fara sa fie afectat sau e, da îi trece relativ repede. Unu cu vulnerabilitate rămâne asa când un factor stresant i se ivește laughing pana mea era așa de ușor de înțeles nu înțeleg de ce trebuia el sa mă contrazică.