| anonim_4396 a întrebat:

Ar putea o afectiune, sau boala de tiroida gen hipotiroidism sa dea ca simptom depresie severa gen sa iti ia toata vointa si energia? Ca depresia cronica? Sau tiroidita autoimuna? Si anxietate? Stiu ca depresiile sunt de tip psihic si de tip organic. Am o depresie ce nu pot scapa de ea, urmez tratament dar degeaba ..ma gandesc sa imi fac un control la tiroida.
Am sezizat ca m-am ingrasat relativ brusc si am o intoleranta la frig si probleme cu transpiratia excesiva de asta am mentionat ca in spatele depresiei ar putea fi ceva o problema la tiroida. Acord funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
31 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să citești ce relații ciomplicate sunt între hormoni și tot corpul. Cum poți să reglezi. cu alimentația și regimul de viață.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Depinde, daca e hashimoto nu merge fara pastile ..stil de viata nu am ca am anxietate si depresie puternica, de cand s-a schimbat anotimpul mi sa agravat rau depresia de abia reusesc sa ma dau jos din pat.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă scuza cu anotimpul. Asta este o legendă locală. Asiaticii nu au habar de ea.
Îți dă careva de mâncare, că dacă ar trebui să îți faci rost de ea, te-ai ridica din par să ți-o câștigi. Muieți îs posmagii? Citat din Ion Creangă. Lasă-l pe Hashimoto, altă scuză pentru lene. Cunoaștem.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Rata de sinucideri la asiatici e mare, si lenea, e lene, depresia e depresie si nu are legatura cu lenea esti cam picat in cap de la o vreme nu te supara da nu prea mai ai treaba cu realitatea. tu confunzi lenea cu depresia severa. ce cunosti? ca se pare ca habar nu ai, vorbesti aiurea in drum... nu poti trata o boala autoimuna doar cu alimentatie ai luat o pe aratura... si la depresie trebuie sa simti sa ai vointa, energie alte alea ca sa faci ceva nu merge fortat asa inrautaresti si mai mult nu merge sa faci mecanic nimic
, doar cand simti sa faci acest lucru.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Citeste dexul, lenea e o stare de lene de moment, depresia e o stare de tristete permanenta, tu confuzi sula cu prefectura, lasa ma pe mine ca ai avut si tu depresie, ai avut pe naiba ca sunt ogramada de tipuri de depresii daca aveai de aia grea stiai mecanismele stiai ca nu e lene ca te face praf si nu mai simti sa faci nimic, nu cred ca ai avut tu depresie care sa te tinteasca la pat sa nu mai poti face nimic si sa iti i ei viata pe perioada de cativa ani nu imi vorbi tu mie de depresie ca habar nu ai ce e, ca daca stiai nu mai vorbeai prostii cu lenea. tu ai scapat de ea ca nu era cronica ai mai avut un gram de motivatie, energie ca asa nu scapai nici cu 1000 de carti citite. depresia e o boala de tristete constanta nu o confunda cu lenea revinotiwinking

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nuo confund. Dar nu m-ai convins. Dacă aș fi eu lângă tine ți-aș demonstra ce ai și cum se vindecă. în 5 minute.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

La care asiatici, că sunt cam vreo trei miliarde în total pe acolo. Cine se scuză, se acuză. Contactează-mă în privat, sună-mă, fă ce spun eu și te vindec în 5 minute.
Dacă asta vrei. Dar mi se pare că te complaci. Se vede din tonul acestor postări. Asiatici, sunucidere, chestii.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu reusesc medicii psihiatrii in ani de zile si reusesti tu in 5 minute? te crezi messia? pai daca nu te ai documentat uite aici dovada
https://kpopro.net/......-lume/amp/

si japoneziila fel aveau un nr mare de sinucideri.
nu ai tu cum sa repari un dezechilibru chimic al creierul cu niste vorbe, nu ai cum o depresie netratata sa o vindeci asa cum bati din palme. ti se pare tie faptul ca eu ma scuz cand eu sm zile candnu ma pot ridica din pat si imi vine sa imi pun capat ti se pare ca ma scuz prnyru o problema asa grava? esti idiot sau te prefaci? nu ai tu ce sa faci in 5 minute, eu am zeci de cauze, nu esti iisus sa vindeci un om de depresie cronica in 5 minute tu te auzi ce ineptii scoti? tu ai avut dwpresie moderata de ai trecut peste ca te asigur eu ca daca era cronica nici cu 1000 de carti citite nu scapai de ea si cu 1000 de medici. trebuie sa fi idiot sa crezi ca pori vindeca o boala cronica.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu ai cum sa demonstrezi ce am, si tu nu ai trecut prin astfel de depresii ca sa fi in masura sa dai sfaturi ca se vede ca nu cunosti mecanismele nu cunosc medicii psihiatrii acredidati si cunosti tu? nu cunoaste stiinta cum se poate vindeca o astfel de depresie si sti tu? scuze ca imi scapa asta da ttebuia deja sa fii in guiness book din pacate nu te am vazut si nici nu stiu nimic de tine. ba da confunzi lenea care e pe moment cu depresia care e o stare permanenta de tristete si neputinta scuze ca iti spun da pari analfabet functional avand in vedere ca nu sti sa distingi lenea de o depresie cronica.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cunosc medicii psihiatrii acredidati si cunosti tu?
Da, cunosc eu. Da, știu eu.
Nu sunt în Guiness Book, că nu mă interesează gloria socială, și nu m-a interesat niciodată.
Am dat consultannță la 3 psihiatri ca să își facă lucrările de doctorat. Unul mai este încă în fumcție și este pe Linkedin, poate să confirme. În rest, alfabetul l-am învățat acum 68 de ani, când dta erai încă un proiect al duhului lenei. Așa că eu te întreb, vrei să te vindeci sau crezi pe psihiatrii și lenea ta?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si reusesti tu in 5 minute? Da, vrei să încerci, sau te complaci. Îți place să fii bolnav?
te crezi messia?
Da, așa mă cred. Dacă tu preferi să îi crezi pe medicii tăi, așa vei rămâne.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu cred pe nimeni omule, da ce e cronic nu se mai poate vindeca, am de atatia ani depresie, tu ai fi efectiv precum un psiholog dai sfaturi, cu sfaturi nu poti sa reechilibrezi acel dezechilibru chimic niciodata sa urci dopamina, serotonia toate endorfinele care sunt la nivel critic. repet nu ai cum sa reuresti asa ceva ce nu poatw nici stiinta ca nici ea nu stie cat de complexa e depresia si unde se afla exact mintea omului. tu nu ai terminat o faculta in domeniu sa te cred pe tine, nu ai cum tu sa ma faci pe mine ok cand depresia mea e ca anxietatea indiferent ca gandesc pozitiv tot reapare de fiecare data fara vreo cauza anume. daca te crezi messia inseamna ca ai realitatea alterata cam asa sunt psihoticii cred ca pot vindeca pe oricine de boli cronice se cred Dumnezeu da habar nu au mecanismele depresiei.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Esti ignorant si nesimtit pe langa ce esti probabil psihotic ti ai luat tratamentul? tu realizeazi ce prostii si fabulatii intrugi aici? lene? tu ai impresia ca eu nu vreau sa fac nimic sa realizez ceva sa muncesc ai impresia ca e lene o depresie cronica care ma atinteste la pat cu orele imi ia toata vointa, energia, mi o luat ani din viata si tu ma i ei cu lene? sa iti de a Dumnezeu si tie atunci asa ceva sa nu te mai poti ridica din pat cu zilele sa vrei si sa nu poti sa vrei sa iti pui capat ca tare nesimtit mai esti si ignorant, eu nu am auzit de tine de messia din coceni scuza-ma da pentru mine esti o nulitate, nu esti tu mai presus cu nimic decat un medic. daca erai ok la mansarda nu iti petreceai atata timp pe TPU e penibil pentru un metafizician, zic si euwinking

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am o intrebare scurtă.
Vrei să te vindeci, sau nu?
Nu mă interesează teoriile și nu mă simt ofensat de ceea ce scrii, că n-am pe cine să fiu.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar Isus, el cum crezi că a făcut?
Ai citit Biblia?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Si tu te crezi iisus? tu esti ateu, tu nu ar trebui sa crezi in astfel de cazuri te contrazici singur, pana acum nu mai convins cu nimic. cand o sa imi confirme unu cu depresie cronica de pe TPU atunci te voi crede da nu in totalitate ca martori fake pot sa am si eu. daca crezi ca ai puterile de vindecare a lui iisus inseamna ca suferi de psihoza. vindecate pe tine mai intai ca se pare ca esti cam paranoic nene.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te întreb din nou, pe urmă renunț la dialogul cu tine.
Scurt, da sau nu, nu teorii, psihiatri, serotonină. etâcâ.
Vrei să te vindeci, da, sau nu?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

De la persoane psihotice care se cred messia nu am nevoie de ajutor, ei au nevoie mai mult ajutor ca mine. cand o sa imi aduci dovada ca ai vindecat pe cineva de depresie cronica atunci poate, pana atunci nu, iti doresc numai bine si nu te mai crede un om special ca nu esti!

| Celcestietot a răspuns:

M-am gandit si eu la asta acum ceva timp, si ar fi probabil, de luat in calcul. Orice este in neregula in corp poate provoca o reactie in lant, sunt cercetari facute.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Asta ar fi singura sansa sa scap de depresie sa fie cauzat de tiroida, daca e depresie psihica atunci nu mai am ce sa fac ca e cronica. m-am gandit de mult ca ar putea fi de la tiroida da nu stiu de ce nu m-am dus. o sa merg si o sa imi fac analize nu mai pierd timpul. poate daca scap de depresie scap si de anxietate.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, foarte inteligent ca te-ai gandit la asta, dar mai bine mai tarziu decat niciodata... toate cele bune din partea medicului big grin!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Mersi man. am studiat simptomele si coincid putin cu hipotiroidismul.si eu iti doresc multa sanatate happy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Waw, cu placere, multumesc si eu! ^^

De asta este bine sa mai citesti cate ceva din cand in cand, nu stii la ce te va ajuta.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Da man, de cand mi o zis soramea ca am fata umflata de atunci m-am gandit la hipo. sa cam speriat cand m o vazut rolling on the floor in hipo se da euthyrox si ala slabeste. poate ii fac o surpriza placuta de data asta laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar macar a obsevat cineva o schimbare la tine si te-a atentionat, si asta este de bine ca acum ai putea rezolva ceva. Spor la suprize placute! happy

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Mersi laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere (:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depresie. Hipotiroidismul si depresia au multe caracteristici comune. Oboseala, pierderea poftei de mancare si cresterea in greutate sunt adesea simptome de depresie. Unele persoane care sunt hipotiroidice prezinta si o stare permanenta de nefericire (disforie) care este adesea interpretata gresit drept depresie clinica. Un studiu estimeaza ca tiroidita autoimuna este prezenta la 20% din pacientii diagnosticati cu depresie, in comparatie cu 5%-10% din populatia sanatoasa. Depresia este mai des intalnita la cei care au un istoric familial de hipotiroidism, dar ramane o afectiune separata, care nu este cauzata de hipotiroidism.

Deci un consult la endocrinolog nu strica happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am citit, da am uitat ca hipotiroidia cauzeaza disforee. da am momente cand sunt pe perioade indelungate trist si cu ganduri intunecate.

| Catalin77945 a răspuns:

Da,este posibil

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Sigur ca e posibil.
E recomandat un consul la un medic specialist.

Vezi aici care sunt disfunctiile glandei tiroide:
https://www.esanatos.com/......i31675.php

Hipertiroidismul cauze:
https://www.scritub.com/medicina/Hipertiroidismul-Endocrinologi1416788.php

Definitie:
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/tiroida.php

sper sa ajute