| BruneTTe a întrebat:

Intrebare pentru cele care folosesc anticonceptionale: ati simtit vreodata in vene o anumita pulsatie chiar sacaitoare uneori? Eu simteam in venele acelea din tample, parca imi erau si un pic "umflate"sa zic asa. E ceva normal?

Nici nu stiu de ce am mai pus intrebarea asta, probabil din curiozitate.Eu am folositt anticonceptionale la recomandarea medicului dermatolog si le-am intrerupt, bineinteles ca ma speriau reactiile adverse dar chiar vreau sa vad daca a fost ceva normal Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Anticonceptionalele sunt ineficiente in tratamentul acneei severe pe durata lunga. S-au inventat retinoizii administrati sistematic, care sunt mult mai eficienti (actionand asupra tuturor cauzelor care provoaca acneea)
Cu alte cuvinte, faci un tratament depasit. E ca si cum as face eu doze ridicate de penicilina in kuur pentru a trata o infectie cu germeni gram- cand s-au inventat alte clase de medicamente mult mai eficiente in acest sens.

P.S: nu te bucura de vestea auzita, retinoizii administrati sistematic dau efecte adverse cu mult mai serioase decat hipertensiunea arteriala rolling on the floor

| BruneTTe explică (pentru IMC90):

Pai culmea, ca nu-i acnee severa, chiar deloclaughing dar normal ca nu suport nici un cos, nimic ce apare si de aia am ajuns la anticonceptionale. Stiu ca am facut rau, dar nu eu sunt de vina, un doctor mi le-a prescris.

| IMC90 a răspuns (pentru BruneTTe):

Pai e prost. Anticonceptionalele au efecte adverse mult mai severe decat acneea in sine. Se recomandau doar in cazurile limita, atunci cand beneficiile tratamentului erau mai mari decat daunele produse de acesta.
Dar sunt depasite, tocmai pentru ca si-au demonstrat ineficienta pe termen luing. Medicamentele hormonale, de regula fac mai mult rau decat bine, deregleaza metabolismul si pot provoca diverse tipuri de cancer. Ar trebui folosite doar pentru tratamentul afectiunilor hormonale cu adevarat serioase (cum ar fi un chist ovarian). Ca metoda contraceptiva, sunt un moft (un moft care nu este la fel de sigur ca prezervativul, de exemplu). Indiferent ce s-ar spune, prezervativul e mult mai eficient... (si protejeaza si impotriva bolilor venerice)
practic, anticonceptionalele strica sanatatea, strica aspectul fizic (de regula efectul e de incetinire a metabolismului si mai putin de grabire) si (ceea ce nu se spune) poate afecta gandirea (mai ales daca sunt folosite pe termen lung)
Medicii, au de regula blaturile lor cu diverse firme de medicamente, si au tot interesul sa te indoape cu ele. Nu uita ca Romania reprezinta un mare cobai. Tot ce se baga in strainatate, se testeaza initial pe noi (nu numai medicamente)

| Azµre a răspuns:

E vorba ca tu ai probleme cu tensiunea si cei care au probleme cu tensiunea sunt mai sensibili la anticonceptionale in sensul ca pot avea efecte adverse. Oricum acum ar trebui sa faci un control la medic sa ii spui cele intamplate sa scapi de orice grija. Dar medicul am inteleg dermatolog presupun ca ti-a prescris diane 35 sau ce anume pentru acnee? daca imi poti spune. In mod normal trebuia sa ti le prescrie impreuna cu 4 femina sau macar un hepatoprotect.

| BruneTTe explică (pentru Azµre):

Da, dermatologul Diane mi-a dat, dar apoi, cand m-am dus la o ecografie ovariana, ginecologul mi-a dat Yasmin, a spus ca sunt bune pentru ten. Dar m-a deranjat mult ca niciunul dintre ei nu m-a trimis la niste analize. S-au uitat la mine numai si gata"anticonceptionale". Ca sa nu mai zic ca nici hepatoprotector nu mi-a dat. Am fost eu de capul meu dupa nu stiu cate luni de Diane sa-mi fac analize de ficat si mi-a spus endocrinologul ca ficatul inca e bine doar ca incepe s-a cam simta prezenta anticonceptionalelor. Mi-a spus sa le mai iau 2 luni apoi sa mai fac un set de analize. Apoi eu m-am enervat si m-am dus la medicul de familie sa-mi prescrie un hepatoprotector, mi-a prescris Essentiale Forte [parca asa] dar eu [de capul meu]am luat Liv52. Acum nu mai iau anticonceptionale ca oricum bine nu mi-au facut si n-am de ce sa ma mai complic.

| Azµre a răspuns (pentru BruneTTe):

E bun si liv52 si essentiale forte. Daca nu-ti priau anticonceptionalele bine ai facut ca ai renuntat la ele. Mai ales diane alea sunt nenorocite rau. Daca in viitor o sa ai nevoie de anticonceptionale o sa fie o alta mancare de peste si cum spuneai un set de analize intai si apoi prescrierea de medicamente. Si acum esti bine?

| BruneTTe explică (pentru Azµre):

Da, sunt bine. Cat am luat pastilele aveam si o stare de depresie care era prezenta mai tot timpul si ajungea sa ma cam streseze. Deci acum e muult mai bine.

| Azµre a răspuns (pentru BruneTTe):

Ma bucur pentru tine happy, vezi tu si anticonceptionalele astea au efecte adverse de la o persoana la alta, sunt persoane care se ingrasa, altele slabesc, altele devin depresive, etc etc. De aceea se face setul acela de analize la inceput. Totusi ai fost un caz placut si nu ai facut o metroragie sau altceva. Totusi pentru treaba cu tamplele cu palpaitul ar fi bine sa te duci la un cardiolog sa-ti faca un ekg si u nconsult de rutina sa n-ai probleme cu inima sau cu tensiunea happy

Răspuns utilizator avertizat