| UserName250000 a întrebat:

Își bate joc maxim organismul acesta de mine. In zilele de vineri și sâmbătă + zilele in care am vacanță nu îmi vine deloc să urinez noaptea. Cum e zi de școală, gata, de 10 ori pe noapte urinez. Păi nu se poate așa ceva, merg obosit mort la școală. Beau puțină apă noaptea. Păi ce se întâmplă? In weekend și în vacanțe nu și în zilele in care mă duc la școală merg de 10 ori pe noapte? Ajutor va rog că deja se repetă în fiecare noapte în care e o zi școlară

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Este evident ca este doar o chestie la nivel psihic/psihologic, dar ceva ce poti rezolva singur acasa.

Atunci cand stii ca a doua zi esti liber si nu trebuie sa te trezesti, nu ai responsabilitati, mintea ta simte ca se poate relaxa si asta si face, tu reusind sa dormi neintrerupt si fara a te ridica din pat pentru a merge la baie.

In cursul saptamanii insa, deoarece creierul tau este in alerta din cauza faptului ca tu esti constient ca a doua zi trebuie sa te trezesti la ora fixa, ca trebuie sa indeplinesti anumite obligatii, intervin stresul, o usoara anxietate si creierul tau nu reuseste sa se relaxeze suficient, implicit nu reuseste sa reduca anumite functii asa cum in mod normal se intampla in timpul somnului si tu te trezesti de mai multe ori pe noapte.

Daca ar fi sa categorisim aceasta problema, ar intra mai mult in spectrul psihic, adica in ceea ce priveste anxietatea si tulburarile de somn asociate, decat in spectrul fizic.

Ceea ce ai putea face, ar fi sa incerci sa nu bei lichide cu putin timp inainte de a merge la culcare, sa iti golesti complet vezica inainte de a te baga in pat si sa iti convingi creierul ca este goala si ca nu vei mai avea nevoie sa mergi la baie in curand.In plus, trebuie sa iti relaxezi mintea, sa incerci sa fii indiferent in legatura cu ceea ce se va intampla a doua zi, incearca sa te autoconvingi ca si zilele in care mergi la scoala sunt la fel de simple precum cele in care stai acasa.In momentul in care te intinzi sa dormi, incearca exercitii de relaxare si inducere a somnului.Pot fi inclusiv exercitii de autohipnoza.

| Eclectica a răspuns:

Poate ai vezica psihogena. Mergi cu incredere la urolog si stai de vorba cu el. Iti va spune exact ce sa faci. Altfel, o sa ai problema asta in fiecare noapte de dinainte de un eveniment care in subconstient de streseaza. Toate se rezolva mai usor daca le iei din timp. Sanatate!

| nuamabsolutnicioidee a răspuns:

Mi se pare foarte ciudată chestia asta...
Nu știu cum să te ajut. =(
Dar poți merge la un medic (sau să iei pastile dacă vrei big grin)