| Ioooaaannnaaaa a întrebat:

Menstruatia a întarziat 6 zile trebuia sa imi vina pe 9 iulie si nu mi-a mai venit, luna trecuta mi-a venit pe 12 iar pe 24 si pe 25 iunie am facut dragoste cu prietenul meu neprotejat, am facut un test de sarcina acum 2 zile si mi-a iesit negativ, e posibil sa fi ramas gravida? Mentionez ca am ciclu neregulat dar in ultimile 3 luni mi-a venit la timp.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea ca un ciclu menstrual NEREGULAT sa se devina un ciclu REGULAT la sine, fara interventie medicamentoasa este destul de putin credibila si/sau realizabila. Pentru a reusi/putea cel putin incerca de a se realiza o evaluare catusi de cat corecta a probabilitatii formarii unei sarcini ar trebui cunoscut ce lungime au avut si celelalte 3-5 cicluri de dinaintea acestor 3 ultime cicluri amintite a caror lungimi nu au fost precizate. Deoarece contactele sexuale amintite au fost intretinute in a 12 si 13 zi a ciclului, aceste zile s-ar incadra in perioada cu fertilitate foarte ridicata/maxima a unui ciclu menstrual de 28 de zile in care ovulatia se produce in cea de a 14-a zi. Insa in cazul unui ciclu menstrual NEREGULAT, in care aceasta regula nu este respectata, orice raspuns in privinta formarii sau nu a unei sarcini devine hazardata deoarece ovulatia se poate in orice moment chiar si cu cateva zile inainte de data intretinerii contactelor sexuale respective sau mult dupa si atunci in ambele situatii formarea sarcinii devine imposibila. Testul de sarcina trebuie repetat dupa trecerea a 4-5 zile pentru a se confirma sau infirma primul rezultat adica sa fie din nou NEGATIV. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fi ramas gravida.

| Kiwibibilă a răspuns:

Măi fată dar când ţi-ai tras-o cu ăla neprotejat nu te-a dus capul să îţi pui problema asta?
Acum chiar nu are rost să mai întrebi.

| Trifan_Razvan-Teodor_1995 a răspuns:

Ce varsta ai? Si, da este o mica probabilitate sa ramai gravida.