| Leutzzu a întrebat:

La 13 ani poti face atac de cord?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Puţin probabil să faci aşa ceva la 13 ani. Ştiu că în general se poate întâmpla la bătrâni. Doar dacă ai probleme grave cu inima, poţi face atac de cord, sau dacă ai vreo supărare mare, etc.

Pa-pa.

| lpavel a răspuns:

NU! Numai cu batranii se intampla asta!

| cristimihailov a răspuns:

In conditii normale, nu poti face.
In caz de alimentatie nesanatoasa, trebuie sa te chinui destul de tare sa poti face asta. Gen... sa bagi cafea cu butoiul, peste limita admisa de cofeina, etc. Si... chiar si atunci e mai greu.
Sunt insa si diverse probleme cardiace care pot trece neobservate. Gen... colesterol foarte ridicat (daca mananci toata ziua smantana si bei cola), etc, probleme sau defecte din nastere, etc.

Sunt insa situatii relativ rare, catre foarte rare.
In general stii din timp de ele, pentru ca ai simptome de genul: stare de rau generalizat, greata, dureri in piept, stii sigur.
Exista si o categorie de situatii de care afli dupa necropsie. Dar este foarte limitata.

Daca ai insa probleme sau simti ca ai probleme, pentru a te linisti/sau a linisti pe altcineva, un mers la medicul de familie si o trimitere la doctorul cardiolog o sa iti dea raspunsul la intrebare.

In general se face o electrocardiograma si doctorul ti-o va interpreta.

| SimonaCristina a răspuns:

Daca ai probleme cardiace congenitale sau in caz de boli cronice foarte grave (leucemie, cancer)...

| Peaches a răspuns:

Tu te sperii foarte usor de ce boli te-ar putea lovi. Ba schizofrenie, ba atac de cord, ba TBC, ba SIDA. Linisteste-te, lasa naibii dietele, mananca variat si cat mai sanatos posibil, lasa si tigarile ca nu te fac mai destept sau mai frumos, fii vesel si traieste normal, fara ganduri urate.

| SweetChild1 a răspuns:

Da am auzit de o fetiță de 12 ani care a făcut atac de cord. Bătrânilor li se întâmplă de obicei asta, dar na...se poate și la această vârstă, dar datorită unor anumiți factori.

| EmoPikaChu666 a răspuns:

La orice vârstă poţi face atac de cord, depinde de organism sau dacă ai o boală din naştere. Oricând poţi face atac de cord sau preinfarct sau oprirea respiraţiei. Nu este o regulă că dacă ai o anumită vârstă să fi scutit de greutăţile vieţii.

| Leutzzu explică (pentru EmoPikaChu666):

Chiar daca nu am nimic din nastere?

| vangaelis a răspuns (pentru EmoPikaChu666):

Nu confunda infractul miocardic cu insuficienta cardiaca.winking

| vangaelis a răspuns (pentru Leutzzu):

EmoPikaChu666 face confuzii.Doar din cauze exogene la varste fragede se poate intampla un stop cardiac(accidente soldate cu hemoragii masive, lipsa de oxigen sau suprasaturatie).dar din senin, nu. Eventual doar in cazuri cand o persoana se naste cu malformatii cardiatice. Dar dumneata ai precizat ca nu ai altfel de antecedente, asa ca riscul de a face infarct la aceasta varsta este nul.

| EmoPikaChu666 a răspuns (pentru vangaelis):

Ei bine la categoria asta te înşeli. Atunci de ce fratele meu de 10 ani a murit din cauza unui atac de cord? o.e

| vangaelis a răspuns (pentru EmoPikaChu666):

Eu, am precizat ce si cum. nu am zis ca nu este posibil.rata mortalitatii din aceasta cauza la infantili este scazuta. totusi nu ai avut buna credinta, sa precizezi in ce context a decedat, conditiile decesului, daca era stiut cu probleme cardiatice, rezultatul autopsiei, antecedente heredocolaterale, etc. O sa-ti pot explica mai multe de indata ce-mi poti prezenta. Decesul fratelui tau a avcut o cauza, dar asta nu inseamna ca rata mortalitatii de stop cardiac la tineri este la o frecventa crescuta. Am precizat la inceput, de cauze exogene, dar din senin, la tineri mai rar.