| Eu23952001 a întrebat:

Va rog sa scuzati categoria dar asta e cea mai vizionata. Atac de cord poti face doar daca ai o boala la inima? Iar cine nu are e ferit de pericol? As vrea cat mai multe detalii despre acest subiect, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O descriere simpla, succinta a atacului de cord se poate formula in felul urmator. In vederea functionarii normale a muschiului cardiac/a inimii, acestuia trebuie sa-i se furnizeze in mod constant si permanent, o anumita cantitate de sange bogata in oxigen, care ajunge la inima prin intermediul vaselor de sange denumite artere coronare. In momentul in care se instaleaza o boala coronariana, care de regula se manifesta prin ingustarea acestora si astfel cantitatea si fluxul de sange devine insuficient. Grasimile, calciul, proteinele precum si celulele inflamatorii existente in interiorul arterelor formeaza niste depuneri sub forma unor placi/ingramadiri de diverse dimensiuni. Intro astfel de situatie un cheag de sange care se poate forma din diverse motive poate inchide/bara complet artera, oprind circulatia sangelui in zona respectiva si in acest mod muschiul inimii sa fie privat de oxigen. Acest fapt in scurt timp va provoca necroza adica moartea celulelor muschiului inimii, leziunea devenind permanenta. Astfel are loc atacul de cord. In concluzie atacul de cord este provocat de o boala coronariana. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Atac de cord poate face oricine, iar cei care sufera de vreo boala la inima sunt mai predispusi sa-l faca, adica au sanse mai mari sa faca atac de cord. Dar stai linistit, nu ai de ce sa te ingrijorezi, atacul de cord nu se face asa cu una cu doua nici la cei care sufera de boli foarte grave ale inimi.

| Eu23952001 explică:

Multumesc mult! ambele raspunsuri au fost foarte bune