| Bishopp a întrebat:

La cate zile / luni vin starile de voma / ameteala / greata la femeile gravide de obicei ( celor care le vin )? Imediat ce s-a instalat sarcina din primele zile? sau la o luna doua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Simptomele evidente de sarcina POT sa apara insa NU in toate cazurile incepand din saptamana a 7 sau a 8-a de sarcina, adica din momentul in care ovulul existent in uter se transforma dintr-o simpla celula intr-un embrion uman si incepe activitatea de transfer de sange de la mama la fat. Niciodata nu pot sa apara simptome de sarcina care sa fie si reale in primele 3-4 saptamani de dupa momentul fecundarii ovulului. De obicei sarcina adica OVULUL FECUNDAT, se INSTALEAZA prin asa numitul proces de NIDATIE in ENDOMETRU dupa trecerea a minim 9-10 zile si/sau maxim 12-14 zile, de la fecundarea ovulului de catre un spermatozoid. In aceste prime 2 saptamani de fapt NU exista o sarcina ci doar un OVUL FECUNDAT care se deplaseaza prin uter in mod liber din trompa uterina spre endometru, deci nu poate provoca absolut nici un fel de simptom de sarcina. Sper ca am fost suficient de explicit. Multa sanatate! big grin

2 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Salut, sper sa te ajute acest link http://www.sanatateafemeii.md/......si-greata/

| MihaelaChivu23 a răspuns:

Din cate stiu eu in primele 3 luni ar trebui sa apara aceste simptome. Dar depinde de la femeie la femeie.