| anonim_4396 a întrebat:

La vindecarea caror boli ajuta ceaiul de sunatoare? Poate fi daunator daca beau mai mult de 3 cani pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kotoasa a răspuns:

STIU CA E BUN PTR.FIERE,STOMAC,DAR NU SE BEA SEARA CA DA INSOMNIE.

10 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Indicata pentru boli nervoase, rani datorate loviturilor, in tratarea diareei si a bolilor hepatice, insomnia, accesele de isterie, incontinenta urinara. Nu are nimic daca se bea mai mult de 3 cani de ceai pe zi. Bafta!

cristian
| cristian a răspuns:

Indicatii : Se atribuie preparatelor de sunătoare efecte şi indicaţii multiple, este folosit ca antiinflamator pentru mucoasa bronşică, genitourinară şi digestivă, antiulceros, antidiareic, coleretic şi colagog, antihipertensiv şi vasodilatator, antihemoragic, antihemoroidal, diuretic, sedativ şi antidepresiv, analgezic. În aplicare locală pe piele sau mucoase acţionează calmant, antipruriginos, trofic şi protector în diferite leziuni cutanate – fisuri, escoriaţii, eritem solar, eritem fesier, arsuri superficiale limitate şi în diferite afecţiuni inflamatorii orofaringiene

Recomandat în depresii nervoase, ulcer gastric si duodenal, diaree, colici renale, afectiuni urinare, tulburari menstruale, hemoroizi, varice, reumatism muscular. Stimuleaza secretia biliara, are actiune cicatrizanta, antimicrobiana.

April
| April a răspuns:

Sa nu exageram. Nu vindeca nimic, corpul tau a fost facut in asa fel incat sa se vindece singur. Plantele pot ajuta putin si pot ajuta ceva mai mult daca crezi foarte tare in calitatile lor. Dar cum orice este in exces e daunator, nu te chinui band amaraciunea aia de 3 ori pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este bun ceaiul de sunatoare si anca foarte bun nu mai vorbiti prostii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate conduce autoturismul dupa consumarea ceaiului, poate e calmant si intarzie reflexele?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fel de fel de ciudati si ciudate...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceaiul de sunatoare si in general ceaiurile ajuta daca sunt luate cum trebuie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate plantele astea sunt o autosugestie pentru voi

Alte răspunsuri
| Valentin_Oros_1975 a răspuns:

La ce ajuta ceaiul de sunatoare?