La ce m-ar putea ajuta o cura de pepene?

Pepenele conţine într-o proporţie de 90% apă. În afara faptului că este delicios  nici nu îngraşă. Te răcoreşte pe timp călduros şi este indicat pentru cei care vor să scape de kilogramele in plus. Are puternice beneficii asupra sănătăţii inimii, stomacului şi vezicii urinare.

Coaja acestuia este bogată în siliciu şi clorofila. Siliciul este esenţial în stabilizarea calciului în organism şi clorofila are proprietăţi detoxifiante.

O dietă cu pepene roşu te poate ajuta să slăbeşti 3-4 kg în 10 zile.

Pentru micul dejun se consumă mereu aceleaşi alimente: două felii de pepene roşu şi o cafea.

Zilnic se consumă cel puţin 2 litri de lichide neacidulate (apă plată sau ceai).

Ziua 1

prânz: 150 g carne fiartă de pui, 100 g de orez fiert, o felie de pepene roşu

cina: 50 g brânză de vaci, 2 felii de pâine prăjită şi pepene roşu oricât se doreşte

Ziua 2

prânz: o felie de pâine prăjită, 50 g carne de vacă fiartă, o felie de pepene roşu

cina: 100 g de peşte la grătar, o felie de pepene roşu

Ziua 3

prânz: 100 g piept de pui la gratar, pepene rosu oricat se doreste

cina: 50 g de branză, 100 g de peşte fiert, două felii de pepene roşu

Ziua 4

prânz: o supa de legume, o felie de pâine prăjită, o felie de pepene roşu

cina: o salată, 50 g de brânză, orice cantitate de pepene rosu

Ziua 5

prânz: 100 g de peşte fiert, orice cantitate de pepene rosu

cina: 50 g de brânză de vaci, o felie de pâine prăjită, pepene roşu oricât se doreşte.

Succes!

Un articol oferit de

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

O cura de minimum zece zile lunar cu pepene rosu are efect de dezintoxicare, de reglare hormonala si imunitara a organismului uman. Este recomandata pentru tratamentul rinichilor, cit si al aparatului urinar, pentru reumatism, pentru acnee, pentru constipatie si colita de putrefactie. Cura de pepene rosu se face foarte usor, intrucit nu este nevoie de nici un fel de preparare suplimentara.

| dyddyyyx18 a răspuns:

Pai, o astfel de dieta ar putea ajuta la slabit si de detoxificare happy

Răspuns utilizator avertizat
| nonsense a răspuns:

Pentru acnee
Cura de pepene de 10-20 de zile produce o dezintoxicare globala si, in plus, are anumite efecte reglatoare hormonale asupra corticosuprarenalelor in mod special, putind face minuni in tratamentul acneei, iar pe cit este posibil, in paralel cu cura de pepene rosu se vor elimina din alimentatie carnea si alte alimente toxice. Extern, se va aplica zilnic tinctura de propolis pe zonele afectate sau cataplasme cu marul lupului (Aristolochia clematitis):

Pentru nefrita, pielita si pielonefrita
Se consuma cantitati mari de pepene intr-o singura repriza, iar pe perioada curei de tratament, mai ales dupa ingerarea pepenelui, se recomanda evitarea frigului si a curentilor de aer in zona salelor.

Pentru calculi renali (pietre la rinichi)
Se recomanda a se consuma cantitati mai mari de pepene rosu. Inainte de cura de tratament, cit si in ultimele trei zile se iau plante care sfarima calculii renali, aportul de apa de la pepene ajutind la eliminarea lor. Dupa ce s-au luat aceste plante ce sfarima si maruntesc calculii renali, 1-2 ore dupa ce s-a consumat pepenele rosu se va tine pe zona rinichilor o sticla cu apa foarte calda, chiar fierbinte. Aceste plante sint: frunzele de mesteacan (Betula alba), frunzele de merisor (Vaccinium vitis idaea), rasina de pini (Pinus sylvestris) si boabele de ienupar (Juniperus communis).

Pentru reumatism
Cura de pepene rosu este un purificator puternic, care poate fi combinat foarte bine cu proceduri externe pentru vindecare, precum si cu gimnastica medicala recuperatorie. Se recomanda 12-20 de zile de cura-tratament cu pepene rosu.

Pentru calculi biliari (pietre la bila)
Se iau seminte de pepene rosu si se usuca, apoi se dau prin risnita de cafea si se ia in fiecare dimineata cite o lingurita din aceasta pudra, amestecata cu o lingura de ulei de masline. Se iau zece zile consecutiv, dimineata pe stomacul gol, si se sta culcat timp de zece minute pe partea dreapta, iar tratamentul dureaza trei luni, cite zece zile din fiecare luna, la intervale regulate. Reteta este foarte eficienta, iar in perioada acestui tratament se exclud prajelile, grasimile alcoolul si cafeaua.

Pentru constipatie si colita de putrefactie
Se va consuma pepenele, toata portia, in fiecare dimineata pe stomacul gol, fara a minca apoi nimic timp de patru ore, apoi prima masa va incepe cu patru linguri de tarite de griu inmuiate in apa si eventual indulcite cu miere de albine.
Atentie! La persoanele cu digestie dificila nu este indicata asocierea la aceeasi masa a pepenelui rosu cu alimentele mai grele cum ar fi: prajeli, fripturi, mezeluri, conserve etc., ori bogate in proteine: oua, carne etc., deoarece poate produce indigestie. Atit pepenele rosu, cit si pepenele galben contin foarte putin sodiu si cantitati insemnate de potasiu, iar din acest motiv sint indicate pentru reducerea cantitatii de sodiu din organism, ceea ce are efecte benefice asupra inimii, cit si a sistemului imunitar in special, cele doua fiind elemente de baza in asa-numitele regimuri hiposodice.

| alecs94 a răspuns:

Din cate stiu eu pentru rinchi te ajuta foarte mult

Răspuns utilizator avertizat