| HOHOHO06 a întrebat:

La ce medic trebuie sa te adresezi cu fimoza la penis!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"... fimoza la penis"
Există fimoză şi la alt organ? =))

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

Te adresezi medicului de familie care poate sa-ti dea trimitere catre sectia chirurgie si in acest mod operatia va fi gratuita. In cazul in care dispui de bani si te grabesti te poti adresa unui chirurg dintr-o clinica particulara. Daca fimoza nu este severa adica glandul se poate decalota partial ai putea incerca acasa sa-ti largesti/maresti deschiderea preputului prin masaj cu unguentul/crema DERMOVATE (propionat de clobetazol 0, 05%).Se gaseste la farmacie si gasesti modul de utilizare.Multa sanatate.

| aXy99 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Gratuita? Ma amuzilaughing). Traim in Romania totusi, spaga acolo, spaga dincolo

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca nu ai luat de buna indicatia prezentata in raspunsul dat de mine in urma cu circa 10 zile. In cazul in care nu ai o fimoza foarte accentuata/severa in decurs de maxim 2 serii de cate 2 saptamani iti poti rezolva problema acasa. La operatie se recurge in cazurile mai grave. Gravitatea o poate stabili medicul de familie.

| Emilian65 a răspuns:

La un medic chirurg, pentru ca el trebuie sa te opereze.

| aXy99 a răspuns:

Du-te la un medic UROLOG!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru aXy99):

Inseamna ca tu habar n-ai ce este fimoza.Esti cu totul in afara problemei, circumcizia care este ceva asemanotor cu operatia de reparare a fimozei o face cumva UROLOGUL? Te invit sa mai studiezi inainte de a spune imbecilitati. rolling on the floor

| aXy99 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sunt satul de pseudointelectuali ca tine care cred ca le stiu pe toate. N-am spus nicio imbecilitate, doctorul de familie nu il poate opera, in schimb un chirurg urolog, da. Toate persoanele pe care le cunosc si au avut problema asta au sfarsit la urologie chirurgie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru aXy99):

Se pare ca ai orbul gainii laughing citeste cu atentie inainte sa comentezi aiurea.Am scris clar : ""..MEDICUL DE FAMILIE care poate SA-TI DEA TRIMITERE catre sectia CHIRURGIE si in acest mod operatia va fi gratuita. Unde am scris eu ca il va opera medicul de familie? ma intreb care este retardul de care suferi?

| vaporwave a răspuns:

Ginecolog