| mateiciprian a întrebat:

La ce sunt bune pastilele afervescente cu vitamina C?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Se foloseste: pentru a corecta deficienta de vitamina C, in caz de necesitati crescute, cum ar fi fumatorii, persoanele ce sufera de boli infectioase sau in stari postoperatorii, in caz de afectiuni gastrice si intestinale care duc la absorbtie defectuoasa, ca adjuvant in raceala si gripa." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.efarma.ro/products.php?id=2265

Toate cele bune.

| reihiuke a răspuns:

Administrarea de vitamina C este prescrisă pe cale orala în tratamentul carențelor corespunzătoare, al stărilor de oboseală, al unor tulburări capilare și venoase, iar pe cale intravenoasă în caz de methemoglobinemie (crestere anormala a concentrației sangvine de methemoglobină, moleculă incapabilă să transporte oxigenul). În schimb, contrar unei idei răspândite, vitamina C nu are nici o influență directă asupra virusului gripal, acțiunea sa profilactică asupra gripei, răcelii comune și a oricăror infecții în general fiind nespecifică, explicată prin stimularea proceselor anabolice.

Aici nu prea sunt de acord. Eu nu iau pastilute delea, dar mereu daca beau o limonada pe zi facuta din 1-2 lamai, nu mai racesc. Cum nu mai beau limonada o perioada, cum racesc iar. Deci din experienta, pot zice ca are ceva efect.

http://adevarul.ro/......index.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procentajul care ajunge unde trebuie din pastile efervescente este aproape inexistent, bani dați degeaba (în fiecare zi luam câte 2 pastile de fiecare -C, Mg, MultiVitamin) - totul e psihologic, bani dați degeaba!

Răspuns utilizator avertizat