| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta apar maselele de minte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

13-15 ani.

| Latinmoon a răspuns:

Intre 13 si 25 de ani, la uni nu apar deloc laughing.
Deci nu te ingrijora cresc ceva mai greu dar timpul le rezolva pe toate, keep to calm. :* love struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Maseaua de minte (molarul 3) este ultimul dinte din seria celor permanenti, care apare pe arcadele dentare, momentul eruptiei lui este variabil de la individ la individ, de obicei intre 13 si 25 de ani.
Te pup!

| AnonimusGate a răspuns:

Intre 13-16 Ani

| Motanul239 a răspuns:

Varsta difera de la o persoana la alta. Varsta medie este in jur de 15-16 ani. Daca ai trecut de varsta aceasta si nu au iesit inca, nu iti face griji deoarece acestea pot aparea chiar si dupa varsta de 20 de ani cum pot aparea de exemplu si unor persoane de 11-12ani(acestea fiind cazuri destul de rare). De exemplu eu am aproape 16 ani si inca nu mi-au iesit. Sper ca te-am ajutat.

| alexblack00 a răspuns:

Mie mi-au aparut la 12 ani cam asa cred

| Azurry a răspuns:

Măseaua de minte (molarul 3) este ultimul dintre din seria celor permanenticare; apare pe arcadele dentare; momentul erupției lui este variabil de la individ la individ, de obicei între 13 si 25 de ani. Mai multe detalii aici: http://www.eva.ro/......-4204.html

| Madutzza98 a răspuns:

Pe la 13-14 ani big grin

| GabrielaS13 a răspuns:

13-14 ani big grin

| NickyDawn a răspuns:

Hei happy.
Maselele de minte nu apar la toti, poti trai si fara ele. Vreau sa spun ca nu sunt foarte multi oameni care au molari de minte.
In cazul in care apar, apar intre 13 si 25 de ani happy.

| Catalyna99 a răspuns:

Maselele de minte apar intre 13-25 de ani! Insa este o mica posibilitate sa apara chiar si mai devreme! Insa nu este un motiv de panica daca nu o sa iti apara exista foarte putine persoane carora nu le'au aparut masele de minte!happy
Fundaapuppy dog eyes

| cristy4681 a răspuns:

La 13 ani!

| Cataalinax3 a răspuns:

Intre 17 si 21 de ani, asa am gasit pe internet.