| Melania2002 a întrebat:

La ce varsta ar trebui sa imi vina normal ciclul?
Vreau raspunsuri doar din partea fetelor.
Dau funfa.
P.s. Am 10 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bibuu09 a răspuns:

Aici nu e o varsta anume la care sa iti vina poate sa iti vina la 10 la 11 chiar si la 16 ani depinde de corp de organism. Mie de ex mi-a venit la 14 cam asta e varsta normala dar acum depinde. Funda?

4 răspunsuri:
| annabountii99 a răspuns:

Asta depinde doar de corpul tau, de ritmul de dezvoltare..media normala ar fi intre 11 si 14 ani. daca nu iti vine pana la 16 atunci ai o problema, probabil o dereglare si trebuie sa mergi la ginecolog, insa nu ai pentru ce sa-ti faci griji deoarece e perfect normal sa nu iti fi venit inca..de exemplu mie mi-a venit la 13 ani (fara cateva luni) si sunt destul de dezvoltata...
intelegi? fi fara griji.
FUNDITA?

| Teomari a răspuns:

Draga Melania o sa-ti vina in functie decat esti tu de dezvoltat spre exemplu eu cunoasc pe cineva la care i-a venit ciclu la 15 ani si pe altcineva la care i-a venit la 12 ani.Deci stai linistita, oricum o sa-ti dai seama cand o sa-ti vina pentru. ca o sa ai dureri de bura, de spate, stari de ameteli...Tie probabil o sa-ti vina la anul, nu te ingrijora nici daca iti va veni acum e normal! Funda?:d:*

| Melania2002 explică:

Multumesc fetelor, este greu sa dau cuiva funda. Dar i-o voi da lui Bibuu09. Scuze celorlalte. Nu va suparati pe mine.

| xCăpşunicii a răspuns:

De fapt, varsta normala este intre 10 si 14 ani.
Asa ca daca ti-a venit, nu te speria!
La inceput s-ar putea sa nu vina regulat.
Sa intarzie luna viitoare cateva zile.
Sau chiar sa nu vina.
Mie asa mi.s-a intamplatwinking. O luna nu a venit :3.
Deci nu te ingrijora daca ti se va intampla si tine :*.
Dupa ce o sa se regleze o sa vina la o perioada de 25-30 de zile si o sa te tina intre 3 si 5 zile :*

Funda?