| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta este normal sa-ti vina menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Nu tine de o varsta anume! Totul depinde de dezvoltarea ta,de,,mostenire'' si este percedat de anumite,,semne''
Daca ti-a aparut par pubian si la subrat, daca ti s -au dezvoltat sanii si bazinul, daca ai anumite secretii in urmatorii doi ani iti va veni menstruatia.
Nu te lua dupa colegile sau prietenele tale daca lor le-a venit si tie nu, pentru ca va dezvoltati diferit
Poti vorbi cu mama ta, cu sora sau chiar cu matusa ca se stii la ce sa te astepti.
http://m.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Incepand de la 11 ani.
Daca ai peste 10 ani jumate, ai putea sa ii ceri sfaturi maicutei tale
Nu ezita sa o intrebi, este ceva firesc si trebuie sa ai o legatura stransa cu mama ta
O seara bunahappy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu citi ani ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista o varsta "normala" de incepere a menstruatiei. Producerea acesteia este conditionata de factor genetici dar mai ales hormonali. Varsta de incepere poate fi inca din copilarie 9-10 ani sau de adolescenta tarzie 15-16 ani. Cea mai mare frecventa insa se situeaza intre 12 si 14 ani.

| ZippiAndrei a răspuns:

Am vazut fete carora le-a aparut la 9 ani.Stiu, cam dubios. Normal pe la 12 ani.

| AndreeaCarina96 a răspuns:

Depinde de organismul tau, de cum te-ai dezvoltat, etc. Nu este o varsta fixa, cum si organismul nostru difera de la individ la individ. Cred ca cele mai bune sfaturi vin acum din partea mamei tale, cu ea ar trebui sa vorbesti. happy :*

| DBs_SteFan_1996 a răspuns:

11-12 ani. :* laughing