| DumitruPc111 a întrebat:

La episod psihotic daca iei pe termen lung gen 2 ani si esti ok ti se intrerupe medicamentatia? Am vazut ca 2 ani se ia tratamentul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fantaspirit a răspuns:

La primul episod poți să te vindeci,cu greu și la al doilea,la al treilea e deja psihoza cronica și trebuie să urmezi toată viața tratament,cu pauza dar toată viața, dacă ești la primul episod psihotic poți scăpa și în cateva luni fără sa mai recazi, nu știu diagnosticul dar poți scăpa complet de episod psihotic, când ai mai multe atunci trebuie sa iei tratament toată viața nu mai e episod este psihoza cronica. Daca medicul îți spune că nu trebuie sa mai iei atunci nu mai iei, dar daca iei 2 ani de zile atunci nu ești la primul episod psihotic, și e mai nasol. Medicul decide cat iei și cât nu iei, nu e după noi. Sunt multi care au scăpat de primul episod psihotic și nu au mai luat niciodată tratament antipsihotic

2 răspunsuri:
| Fantaspirit a răspuns:

Se întrerupe dar cu pauze daca are recurente.

| DumitruPc111 explică (pentru Fantaspirit):

Pai si poti dupa medicamentatie sa nu mai iei medicamente niciodata? dupa acei 2 ani sa nu mai apara ca te-au ajutat medicamentele? pai si cum te simti de la antipsihotice?

| Fantaspirit a răspuns (pentru DumitruPc111):

La primul episod poți să te vindeci,cu greu și la al doilea,la al treilea e deja psihoza cronica și trebuie să urmezi toată viața tratament,cu pauza dar toată viața, dacă ești la primul episod psihotic poți scăpa și în cateva luni fără sa mai recazi, nu știu diagnosticul dar poți scăpa complet de episod psihotic, când ai mai multe atunci trebuie sa iei tratament toată viața nu mai e episod este psihoza cronica. Daca medicul îți spune că nu trebuie sa mai iei atunci nu mai iei, dar daca iei 2 ani de zile atunci nu ești la primul episod psihotic, și e mai nasol. Medicul decide cat iei și cât nu iei, nu e după noi. Sunt multi care au scăpat de primul episod psihotic și nu au mai luat niciodată tratament antipsihotic