| teo530 a întrebat:

La farmacie se ia glicemia gratuit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu. În farmaciile Catena s-a desfășurat cândva o campanie de măsurare a valorilor glicemiei si tensiunii arteriale. De asemenea, cu ani in urmă, a existat Programul national de diabet zaharat, unde erau caravane stradale, iar o echipă de asistenți, insotiti de un medic, făceau același lucru, gratuit.
Dar de la farmacie poți cumpăra glucometru, aparat pentru verificarea/măsurarea glicemiei. Cutia e sigilată și conține și ace, cât și teste (bandelete). Dacă ți se termină acele și testele, acesta pot fi achiziționate separat, tot de la farmacie. Însă, aparatul (glucometrul) îl cumperi doar o dată. Îl poți folosi ani de zile, dacă nu se defectează (si, in general, aparatul e Ok, dacă cumperi unul de calitate).

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu prea.
Pentru masurarea glicemiei se foloseste un set special se ace, de unica folosinta, care costa.
Farmaciile sunt unitati comerciale, nude caritate, altfel toata lumea s-ar inghesui la ei pentru masuraturi...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se face la unele farmacii.
Dar la centre de analiză îți face pe loc cu 9 lei, dimineața pe nemâncate.

| alina2k18 a răspuns:

Nu, nu prea, in Bucuresti prin anumite farmacii de cartier se mai lua.

| Raducons a răspuns:

Nu se ia glicemia la farmacie, decat la medicul de familie sau la spital la urgente

| teo530 explică:

Multumesc de raspunsuri!