| alma200033 a întrebat:

La noi născuți se fac analize care sa depisteze sifilisul?
Și în orice analiză de sânge apare sifilisul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sifilisul nu apare in orice analiza de sange, trebuie facute analize speciale. Ele se fac obligatoriu la gravide (daca acestae nu refuza). La nou-nascuti se fac numai daca exista suspicioune de infectie congenitala (malformatii sau afectiuni specifice, mama cu leziuni sugestive, mama care a refuzat testarea pe timpul sarcinii)

1 răspuns:
| gheorghe699 a răspuns:

Da,desigur ca se fac ..numai pentru HIV, nu se fac, sunt scumpe, complexe.