| Dee0tzaA a întrebat:

La scoala au venit vaccinurile pentru cancer de col uterin. Am auzit ca nu este prea bine sa il fac, dar nimeni nu mi-a zis de ce. sa imi fac vaccinul sau nu? daca nu, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu esti infectata HPV, eu te sfatuiesc sa ti-l faci. Fiindca te va proteja de aceasta infectie care da marea majoritate a cancerelor de col uterin. Nu stiu de ce ar zice cineva sa nu ti-l faci. Fiindca din cateva milioane de doze s-a inregistrat o singura reactie advresa serioasa. Adica de 100 de ori mai putin decat la o banala aspirina.

5 răspunsuri:
| magicianul19 a răspuns:

Depinde. eu unu nu ma las in mana lor si cred ca ideea vacinului este una distructiva pe termen lung. nu trebuie sa te iei dupa mine e o parere de-a mea. asa ca eu zic sa nu-l faci

| Laurishkutza a răspuns:

E o prostie pentru ca acest tip de cancer se formeaza mai rar devreme, deci apare mai ales peste varsta de 40 de ani. Iar daca il faci acum, nu tine decat 10 ani, deci la 20 si un pic de ani trebnuie iar sa-l faci, si in perioada aia nu ai nicio sansa sa faci cancer. Mie mama nu mi l-a facut, la fel nici restul de 50 de mamici. Inafara de 3 fete, nimeni. Nici macar fata directoarei! Nu ti-l face. Succes si pace! Imi dai si mie fundoi, te rog? happyhappyhappy

| Simonyka a răspuns:

Nu e bine sa il faci pentru ca nu este de foarte mult timp descoperit sh ei acum de fapt fac testestraight face. s`au mai facut sh au murit fete sper ca te-am ajutat

| tatiana123 a răspuns:

Nuu si la mine la scoala a venit si aproape toata scoala nu l-a facut

| Beibiii_7101 a răspuns:

Deci sa nu il faci, pe bune fara nicio gluma. A chemat atunci can a fost fava directorul si doctorul parintii la scoala pentru a discuta. Cand mama mea a iesit de acolo mi-a zis ca nu ma lasa sa il fac pentru ca daca il faci iasta inseamna sa incepi viata sexuala, si chestia asta ar i chiar culmea.acum nu stiu vorbeste si tu cu mama ta e cel mai bine,