| PinkyAlinusha a întrebat:

Ce sfat imi puteti da?
La scoala doamna directoare ne'a informat despre vaccinul impotriva cancerului de col uterin, cine vrea sa il faca cu acordul unu parinte. El poate fi facut chiar daca numai esti virgina, trebuie sa il faci in fiecare an?
Am auzit ca nu prea este bine sa il faci straight face
Voi ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Green a răspuns:

Eu zic sa vorbesti mai intai cu mama ta si dupa sa vorbesti cu doctora de familie ca ea stie cel mai bine

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte bine sa-l faci, si te va proteja de aceasta boala in viitor. Nu se face in fiecare an, ci de cam 3 ori in viata.
Daca nu mai esti virgina, trebuie intai sa te asiguri ca nu esti deja infectata cu HPV, virusul care da cancerul de col uterin. Vaccinul nu este indicat persoanelor deja infectate cu acest virus care se ia strict pe cale sexuala. De aceea, inainte de a te vaccina, trebuie sa faci o analiza numita fenotipare HPV pentru a vedea daca esti sau nu infectata. Daca nu esti infectata, poti face acest vaccin cu toata increderea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu l faceti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti trebuie semnatura parintelui ca sa-l faci.
Nu e obligatoriu sa fii virgina, vaccinul se face gratuit la toate persoanele de sex feminin intre 12 si 44 de ani. Nu se face in fiecare an, sunt 3 doze care se fac la 0-1-6 luni sau 0-2-6 luni ( in functie de preparat ).
E foarte bine sa il faci, iar daca vrei mai multe informatii intra pe site-ul ministerului sanatatii ( www.mersi.ro ) sau pe www.informarehpv.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteleg ca ai 16 ani, deci esti liceeanca, si ai avut deja probleme cu bolile cu transmitere sexuala. Un motiv in plus sa-ti faci vaccinul. Nu te protejeaza de toate cele, dar daca te vaccinezi si apoi ai grija sa faci si examenul Babes Papanicolau suficient de des, riscul de a dezvolta un cancer de col uterin scade extrem de mult! Nu mai amana, nu va fi de-a pururi gratis vaccinul asta.

| PinkyAlinusha explică:

Am orbit cu un medic si mi's spus sa nu il fac inca straight face
multumesc de sfaturi?>big grin

| PinkyAlinusha explică:

Am vorbit cu un medic si mi-a spus sa nu il fac inca.
Multumesc de sfaturi >big grin