| anonim_4396 a întrebat:

La urgente au tomograf sau altceva care sa depisteze spondiloza cervicala?
Sau doar neurologul poate depista? Poti avea tiuit in urechi de la spondiloza cervicala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Primul pas in diagnosticarea spondilozei cervicale este o radiografie.
Da, au tomograf dar este folosit pentru cazurile grave care vin la urgenta si in cazul tau este nevoie de radiografie in prima faza.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

De obicei e legat de tensiune. La tomograf te duce cu programare, daca ai trimitere sau te internezi. Nu e ca in America sa te bage la orice ora, cel mult daca ai un accident grav.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Ce e legat de tensiune spondiloza cervicala sau tiuitu? Eu am vazut ca probleme fe tensiune, oscilatii, pusee e chiar de la spondiloza cervicala