| sopranaCadaverica a întrebat:

Laptele de vaca ...contine probiotice? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MishuD a răspuns:

Probioticele sunt bacterii, bacteriile sunt peste tot. Cam orice lapte neprocesat conține bacterii, și acele bacterii ajutau laptele sa fermenteze si sa se facă "lapte prins" sau iaurt...
Ah, si apropo, probioticele nu sunt neapărat bune, pot face si rele ca oricare bacterie.

| RAY a răspuns:

Dovedit stiintific este faptul ca ovazul ajuta mult mai mult decat probiotice,pentru ca tu isi hranesti bacterile bune, asa probioticele nu a dovedit faptul ca te mentine sanatos pe termen lung, studiul se poate gasi aici https://www.bbc.co.uk/programmes/b04j9gny/episodes/guide
bonus
1. Cantitatea moderată de exerciții în fiecare zi este mai bună decât câteva sesiuni de gimnastică intense pe săptămână. Orice în aer liber de la mers pe jos la grădinărit este suficient de bun pentru a fi considerat moderat. Cele mai multe exerciții au doar efecte benefice care durează 12-24 de ore după exercițiu.

2. Cafeaua ajută consumatorii de cofeină să continue să lucreze la nivele normale. Această concluzie este puțin simplificată deoarece poate exista o componentă genetică în ecuație, ceea ce ar putea însemna că unii oameni au nevoie de ea pentru a continua să lucreze la niveluri normale, nu doar pentru că sunt obișnuiți cu ea.

3. Alimentele grase probabil că nu vor provoca acnee și nu o vor face mai rău. Ciocolata sau lucruri dulci similare ar putea face. Știința este foarte mică.

4. E-țigările par a fi cu siguranță mai bune decât țigările. Dar dincolo de dauna evidenta a dependentei de nicotina, juriul este inca in afara daca sunt inofensive.

5. Mai puțină sare nu poate scădea tensiunea arterială, dar nu ar fi dăunător să mănânci mai puțin din ea. Ceea ce ar trebui sa mananci mai mult, cu toate acestea, este potasiul gasit in broccoli, spanac, cais si banane.

6. Cele mai multe pretenții despre beneficiile omega-3 nu sunt atât de puternice. Consumul de pește, totuși, este benefic pentru reducerea atacurilor de inimă. Dar înlocuirea peștelui cu pastile ca o sursă de omega-3 nu are același efect. Acest lucru ar putea fi cazul deoarece este o combinație de nutrienți în pește care oferă beneficiile reale.

7. Cel mai bun analgezic pentru început este paracetamolul, care poate fi administrat în asociere cu cofeina, ibuprofenul, codeina sau toți împreună.

8. În loc de cofeină, guma de mestecat poate crește vigilența și pastilele de salvie pot da un impuls cognitiv. Ambele ar putea fi benefice fără dezavantajele asociate cu cofeina (a se vedea punctul 2).

9. Pasta rece modifică structura amidonului astfel încât unele dintre carbohidrații să fie transformate în fibre dietetice. Înseamnă că nu primești încărcături mari de carbohidrați în sânge asociate în mod normal cu pastele făinoase. Pastele reîncălzite sunt chiar mai bune decât pastele reci și este și mai gustos.

10. Acupunctura poate avea efectiv un efect de atenuare a durerii. Nu știm cum, dar studiile arată rezultate pozitive!

11. UV-A, pe care îl putem obține de la soare, scade tensiunea arterială și are un efect de durată. Scăderea este de numai 2 mm Hg, ceea ce nu este mult, dar în același timp scade șansele de accident vascular cerebral cu 10% și atac de cord cu 7%. Pentru persoanele cu păr roșu sau dacă arzi în loc de bronzare sau dacă aveți o istorie familială de melanom, soarele nu poate fi o soluție pentru dvs. Dar pentru restul (adică majoritatea dintre noi), soarele este benefic.

12. Este imposibil să evitați BPA în materialele plastice (bisfenol-A). Există puține dovezi că concentrația pe care o consumăm este dăunătoare.

13. Grăsimile saturate din anumite alimente, cum ar fi nucile sau laptele, ar putea fi bune. Dar juriul este încă afară.

14. Vitamina C nu poate ajuta la combaterea unui răceli, dar suplimentele de zinc luate în primele 24 de ore pot ajuta (păstrați-vă atenția asupra efectelor secundare, totuși).

15. Suplimentele de vitamina D funcționează, la fel și peștele și bineînțeles soarele. Dar folosiți suplimente doar atunci când sunt expuse riscului de deficiență.

16. Băuturile energetice nu mai au cofeină decât băuturile normale de cafea pe care le consumă milioane în fiecare zi. Cei cu probleme de palpitatii ar trebui sa evite ambele.

17. Ambalajele la rece sunt folosite pentru leziuni bruște și pot ajuta la reducerea inflamației. Ambalajele fierbinți sunt folosite pentru tratarea durerilor în curs de desfășurare, cum sunt durerile de gât sau spate, pentru ameliorarea simptomelor.

18. Ar trebui aruncate carne după data de utilizare, dar alte alimente ar putea fi consumate. Îndepărtați bucățile de mucegai pe brânză, brânză și fructe și sunteți bine să mergeți. Consumul de alimente slime, pe de altă parte, inclusiv cele găsite pe legume, reprezintă o idee proastă. Șlamul tinde să fie de origine bacteriană dăunătoare, nu de origine fungică benignă.

19. Două pătrate de ciocolată neagră în fiecare zi sunt suficiente pentru a beneficia de flavonoide. Poți să te simți bine vinovat dacă mănânci mai mult.

20. În ceea ce privește adaosul de zahăr în dieta noastră, este clar că ar trebui tratată ca un element de lux. Tăierea de băuturi dulci va merge mult pentru a ajuta, așa că ar observa zahărul ascuns în produsele alimentare, cum ar fi batoanele de ciocolată și cerealele.

21. Ceara scoate parul din foliculi, motiv pentru care atunci cand cresc inapoi se simte ca si cum ar fi mai subtiri. Rasarirea taie doar parul, ceea ce le face sa para mai groase si mai dure. Cu toate acestea, dacă un picior este ceară și celălalt este ras, nu veți găsi nici o diferență între ele timp de 12 săptămâni.

22. Usturoiul, sfeclă și legume cu frunze verzi sunt destul de bune în reducerea tensiunii arteriale.

1. Indicele de masă corporală sau numărul de grăsimi corporale nu spun prea multe despre sănătatea ta. Cât de potrivit și activ sunteți.

2. Nu contează ce folosiți pentru a vă spăla mâinile. Este modul în care vă spălați mâinile care contează.

3. Somnul profund este cheia pentru consolidarea amintirilor și trebuie realizată în 24 de ore. Câștigarea în weekend nu ajută.

4. Nu este nevoie să beți 2 litri de apă în fiecare zi. Bea doar când ești însetat și vei fi bine.

5. CPR nu necesită resuscitare de la gură la gură. Continuați să mergeți și ritmul ideal este acela de a se potrivi cu melodia Stayin 'Alive (nu glumesc).

6. Dovezile privind beneficiile consumului de aspirină, dacă nu ați avut un atac de cord, sunt mici și nu pot depăși riscul.

7. Ultrasunetele pot fi folosite pentru a arde părți ale creierului pentru a scăpa de tremor Parkinson.

8. Somnul de 7, 5 ore reduce șansele de diabet și îmbunătățește imunitatea noastră.

9. Suplimentele cu vitamine sunt deșeuri, cu excepția cazului în care sunteți un vegetarian strict, un copil sau o femeie însărcinată.

10. Testele de diagnosticare, cele mai multe dintre ele, nu sunt necesare dacă nu aveți o boală.

11. Peste 55 de ani, beneficiile de statine pot depăși riscurile. Dacă apar efecte secundare, luați în considerare alte statine sau renunțați la acestea.

12. Perioada de 3 până la 4 ore pe zi este echivalentă cu executarea a 10 sau mai multe runde de maraton pe an.

13. Probioticele nu fac nicio diferență în ceea ce privește sănătatea noastră pe termen lung.

14. În schimb, o dimineață de 100g de ovăz ar putea contribui la îmbunătățirea numărului de bacterii care produc efecte sănătoase.

15. Bucurați-vă de pâine ca un tratament, nu de o gustare sănătoasă. Cele mai multe au mai mult zahăr decât o cantitate echivalentă de cocs.

16. Pentru migrene: evitați declanșatoarele, urmați un model de somn standard și atunci când apare un atac, apăsați-le cu o doză ridicată de analgezice. O soluție ar putea fi obținerea unui tratament cu botox.

17. Spray-urile nazale sunt mai bune decât anti-histamina pentru febra fanului. Asigurați-vă că antihistamina, dacă luați-o, nu provoacă somnolență. O altă opțiune este tratamentul imunosupresor.

18. Nu există dovezi că cafeaua poate fi bună sau proastă pentru sănătatea noastră pe termen lung (dacă nu sunteți însărcinată, atunci este rău).

19. Dovezile terapiei de înlocuire a hormonilor care ajută femeile cu efecte severe de menopauză sunt puternice. Dar există riscuri care trebuie luate în considerare mai atent de la caz la caz.

20. Crăparea articulațiilor nu este legată de artrită.

21. O linie de copaci în fața străzii din fața casei tale ar putea reduce populația de particule cu până la 50%.

Marinarea cărnii în bere (sau vin) poate ajuta la reducerea formării hidrocarburilor aromatice policiclice - cunoscută a fi cunoscuță a fi agenți care provoacă cancer - în timpul grătarului.

Crampele sunt cauzate numai de mușchii epuizați, nu din cauza lipsei de sare sau de apă. Cel mai bun mod de al elibera este să întindeți mușchii care sunt crampe. Pentru a preveni mai multe crampe de la întâmplare, încercați să puneți o pernă sub mușchi, care o va întinde ușor.

Mai mult de unul din patru suplimente de sănătate nu conțin ceea ce pretind că conțin. Nu credeți că prețul ridicat indică o calitate ridicată. În Marea Britanie, căutați marca de certificare PHR.

Cleștii nu elimină ceara de ureche. În caz contrar, ele o înrăutățesc. Ar trebui să lăsăm ceara de ureche acolo unde este

Aroma din rozmarin poate îmbunătăți memoria cu aproximativ 10%, datorită modului în care substanțele chimice aromatice interacționează cu creierul nostru. Mirosul de lavandă, pe de altă parte, ne poate face să ne simțim somnoros.

Afirmațiile că persoanele supraponderale pot fi protejate împotriva demenței nu se ridică, deoarece cercetătorii au folosit metricul eronat al IMC. Cea mai bună modalitate de a proteja împotriva demenței rămâne de a se potrivi prin păstrarea activă și tăierea abdominale grăsime. Socializarea și învățarea unei noi abilități sunt definitiv de ajutor.

Utilizarea săpunului, a gelului de duș și a șamponului este cel mai bine minimalizată. Aceste "detergenți" elimină uleiurile benefice pe care le secretă corpul nostru. Utilizarea hidratantelor pentru a înlocui unele dintre aceste uleiuri sănătoase este doar un ciclu de ilogicitate.

Pentru a opri sforăitul: 1. evitați alcoolul 2. lăsați-vă pe partea dvs. 3. încercați o bandă nazală sau o bucată de gură. Cea mai bună soluție, totuși, este un set simplu de exerciții. Efectuată 2 minute la un moment dat de cel puțin 3 ori pe zi. Rotiți-vă limba pe partea superioară și inferioară a palatului (o singură dată) și țineți-o. Deschideți-vă gura cât mai larg posibil și spuneți "AAAAA".

Multe pantofi sunt prea înalte, prea plate și prea mici. Purtarea acestor pantofi afectează postura, punându-ne un risc mai mare de osteoartrită, dureri de genunchi și dureri de spate. Soluția este de a obține pantofi de mărime potrivită, de a folosi perna pe tocuri și de a evita utilizarea tocurilor înalte cu totul. Unele exerciții de picior care folosesc un tenis sau o minge de golf pentru a masura piciorul sau pentru a ridica marmură cu piciorul pot merge mult pentru a vă menține picioarele sănătoase.

Cum să oprești un sughiț? Încercați să vă atrageți atenția asupra a altceva (țineți gura de lămâie în gură, beți multă apă încet, respirați încet). Încercați să exercitați diafragma ținând genunchiul în piept.

Cum sa prevenim boala lyme? Dacă sunteți în aer liber, verificați corpul pentru căpușe. Dacă sunteți bătut de o bifă, atenție la simptome cum ar fi erupții cutanate, dureri de cap, febră și dureri musculare.

Transplanturile de fecale funcționează, cel puțin în cazul celor cu infecții cu Clostridium difficile. Alte utilizări sunt în studiu, iar rezultatele inițiale par promițătoare.

Ar putea o dietă mediată de testul ADN să ne ajute să scăpăm mai bine? Probabil ca nu. Pur și simplu nu știm suficient. Încercările sunt în desfășurare și ne pot spune mai curând.

Cum poți preveni bolile de inimă? Scăderea colesterolului, scăderea tensiunii arteriale și stoparea fumatului. Încercați scăderea aportului de sare. A face exerciții fizice. Luarea de statine funcționează. Aspirația trebuie utilizată numai dacă ați avut o boală de inimă sau un accident vascular cerebral.

Cea mai bună metodă de scădere a colesterolului prin modificarea dietă: Taiați grăsimi animale (carne roșie, brânză). Creșteți fibrele (ovăz, vinete, nuci). Dieta "portofoliu" poate funcționa.

Pentru a reduce pofta, imaginați-vă situația de a vă satisface pofta. Consumul total ar trebui să se reducă.

Poți să pierzi negi cu bandă. Țineți-l, păstrați-l timp de șase zile. Când îl eliminați, încercați să vă eliberați de celulele moarte. Repetați de trei sau patru ori.

Pentru gătire și prăjire, utilizați ulei cu mai mult monosaturate decât polinesaturați. Deci, ulei de măsline, ulei de arahide și ulei de rapiță. Dar nu ulei de floarea-soarelui, ulei de porumb și ulei vegetal.

Nu pierdeți banii pe miere de Manuka. Nu există dovezi că este benefică.

Alimentele neecologice din Marea Britanie conțin numai urme de pesticide și, prin urmare, nu sunt mai dăunătoare decât alimentele ecologice. Și mâncarea surprinzător de congelată poate fi la fel de bună ca și mâncarea proaspătă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste asta
http://www.sfatulmedicului.ro/......tice_13076

| Rotazi a răspuns:

Nu. Doar unele din produsele sale cum ar fi laptele prins, laptele batut. Am mentionat ce se poate face in casa si nu cele industriale.
Mai corect, laptele contine probiotice inactive.