| deUts a întrebat:

Laptele ingrasa?

ce alimente nu ingrasa?

fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| madda9588 a răspuns:

Nu. Lactatele nu ingrasa si chiar ai nevoie de ele pentru un corp sanatos.Nici salatele de cruditati, supele, pestele, fructele, carnea fiarta( de care ai foare mare nevoie) nu ingrasa...
Totusi, cred ca ar trebui sa manaci ce vrei, dar cu masura, si la anumite orewinking

2 răspunsuri:
| zhady a răspuns:

Am sa incerc sa fiu cat mai succint:

Pentru cineva care mananca paine prajita la micul dejun, va fi mai sanatos daca mananca lapte. Insa pentru cineva care are pretentia sa manance sanatos si echilibrat, laptele nu nu are ce cauta in dieta lui.

Laptele exista in alimentatia noastra cam de 10000 de ani, pe cand genomul uman s-a stabilizat acum ~200000 de ani, deci am trait bine mersi atatia ani fara lactate.

De ce sunt impotriva laptelui? simplu:
- Profilul proteinelor din lapte de vaca este diferit de cel uman, ceea ce nu il face prea potrivit, asa numita caseina care se digera foarte greu si se lipeste de aparatul digestiv.
- Carbohidratii, asa numita lactoza sau zahar mai pe intelesul tuturor, are nevoie de o enzima speciala pentru a fi digerat, enzima care ne lipseste la majoritatea dintre noi, intrucat ea dispare dupa ce se incheie perioada de alaptare. Efectele sunt:balonarea, diareea, indigestia etc. Acuma sa zicem ca apartii acelui procent mic de populatie care benficiaza de acele enzime, ce rezolvi? bagi zahar in tine.
- Calciul, noi avem nevoie de un raport de cel putin 3:1 calciu/magneziu, laptele are 12:1, deci prea mult calciu si prea putin magneziu.
- Majoritatea populatiei consuma lapte pasteurizat din magazin sau mai bien zis lapte mort, care nu mai are enzime, vitamine si mienrale cum zic ei la TV. Laptele crud, muls proaspat in anumite sezoane de la o vaca care a pascut iarba, da, este mai sanatos, insa si el are multe neajunsuri.
- In afara de noi, cine mai consuma laptele altor animale? mai ales dupa perioada de alaptare.

In alte tari exista deja dezbateri in aceasta privinta, pe cand la noi toata ziua buna-ziua esti agasat de reclame la TV care iti explica cat de sanatos este. Oare de unde au iei atatia bani pentru publicitate? De la cei care cumpara laptele, dar si din taxe. Producatorii isi fraca mainile cand vand un produs ieftin de produs de 10x mai scump, iar prostimea cumpara ca a citit nu stiu ce studii platite de catre marila corporatii ca sa demonstreze ca laptele ar fi bun la ceva.

Chiar daca sunt impotriva laptelui nu inseamna ca sunt impotriva tutoror lacatatelor. Laptele, iaurtul si branza fermentata, elimina problema lactozei, intrucat bacteriile care se ocupa cu fermentatia se hranesc cu lactoza din lapte. Pe langa asta vei beneficia de repopularea intestinelor cu bacterii prietenoase. Bineinteles, vorbesc despre lactate naturale, cu ingrediente si fermentatie controlata de tine, nu ce gasesti in supermarketuri. De asemenea, urda este foarte buna, proteinele de zer pe care le contine, au un profil de aminoacizi foarte bun si se digera usor.

Nu trebuie sa ma credeti, nu incerc sa incoulez pe nimeni, fiecare decide decide singur ce e mai bun pentru el, acum depinde, poti alege sa te documnetezi singur si sa aflii adevarul sau poti alege sa te lasi manipulat de TV sau sa faci parte din gloata ca si restul.

Legat de intrebarea ta, daca ingrasa, ea este incompleta. pentru ca nu ai zis nimica despre tine, ce mananci in rest, activitatea zilnica, ce fel de lapte, cat lapte, cand il bei, etc. deci invata sa intrebi pe viitor.