| wrzzer123 a întrebat:

Lipsa somnului la ce poate duce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La oboseală.

| Simpatic a răspuns:

La boli psihice

| GdX a răspuns:

Lipsa somnului duce pentru inceput la functonarea anormala a creierului. Pe urma incep sa cedeze organele pe rand ducand intr-un final la deces.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La somn si căscat

| doctorandus a răspuns:

Ei bine, dorm *în medie* 8 ore din 24. Nu înseamnă că dorm opt ore în fiecare zi. Am zile lungi în care stau treaz și pe urmă dorm 12 sau 14 ore.

Nu a sta treaz 24 ore te dărâmă, ci nemâncarea. Trebuie sa mănânci bine (adică des) când ești treaz mult timp. Pe urmă dormi 12 ore și ești ca nou.

| RoCkKiD a răspuns:

Tot felul de probleme cu inima si sistemul circulator, diabet, imunitate scazuta, ingrasare + anxietate, depresie etc.

Pe scurt, nimic bun si cam toate periculoase dar simptomele apar cand ai probleme reale cu scomnul nu daca nu dormi o noapte.

| CleanHeart a răspuns:

La stres din lucruri minore
8 ore de somn sunt necesare pentru psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Persoanele care nu se odihnesc destul, gandesc mai mult si sunt mai afectate emotional.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum spune simpatik la boli psihice, da pe termen indelungat nu asa o luna, doua luni.

| anca2020 a răspuns:

La greseli.

| OliIB a răspuns:

Doar la lucruri negative, performanta redusa, lipsa de concentrare, memorie mai proasta, crestere in greutate. Recomand cartea Why we sleep
https://www.elefant.ro/......8480023b32