| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut
Lipsa somnului poate creea sau afecta anxietatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| LaviniuA a răspuns:

Da, lipsa somnului il face pe om sa nu mai stie nici pe ce lume e.
Vin tot felul de amintiri, ganduri aiurea si apoi hop vine anxietatea.

| trophin a răspuns:

Prima data trebuie sa te intrebi de ce e aceasta "lipsa a somnului".
ca nu vrei sa dormi, ca nu poti sa dormi (prea cald) sau esti un copil agitat?
iti scriu eu: numai sta prea mult pe laptop, PC si mai iesi afara, ai sa obosesti si "somnul" vine de parca ar fi un basm

Răspuns utilizator avertizat
| 4evergentleman2023 a răspuns:

O afectează grav. Ia melatonina.

| TipaAia369 a răspuns:

Absolut! Somnul e extrem de important. Daca ti la sanatatea ta, si aici nu ma refer doar la anxietate, fa tot posibilui sa ai un somn echilibrat din punct de vedere calitativ si cantitativ.

| Seuz a răspuns:

Salut, lipsa somnului poate aduce si halucinatii, nu te juca cu somnul... Somnul contribuie la reducerea nivelului de stres si poate preveni starile specifice anxietatii, ofera energie si ascute simturile - in acest mod, poate scadea predispozitia la accidente